Salı, Mayıs 17, 2022
Ana Sayfa Genel Zambiya Hakkında Genel Bilgiler

Zambiya Hakkında Genel Bilgiler

Denize kıyısı olmayan Zambiya, güneydeki Victoria Çavlanı’ndan kuzeydeki Tanganika Gölü’ne kadar uzanır. Dünyanın önde gelen bakır üreticilerinden biridir. Bugün ülkede yaşayan siyah topluluklardan Tongaların bölgeye girişi İS 8. asra kadar inerken, 1835’teki Zulu baskısı göçe zorladığı Ngoniler ve Kolololar gibi daha yakın yarıyılda gelmiş topluluklar da vardır. İngiliz koloni yönetimi altında Kuzey Rodezya olarak anılan […]

Denize kıyısı olmayan Zambiya, güneydeki Victoria Çavlanı’ndan kuzeydeki Tanganika Gölü’ne kadar uzanır. Dünyanın önde gelen bakır üreticilerinden biridir. Bugün ülkede yaşayan siyah topluluklardan Tongaların bölgeye girişi İS 8. asra kadar inerken, 1835’teki Zulu baskısı göçe zorladığı Ngoniler ve Kolololar gibi daha yakın yarıyılda gelmiş topluluklar da vardır. İngiliz koloni yönetimi altında Kuzey Rodezya olarak anılan Zambiya bağımsızlığına 1964’te kavuştu.
Çeyrek asrı aşkın bir vakit ülkeyi idareyen Kenneth Kaunda, ticaret ve sanayiyi devletleştirerek tek partili bir siyasal kumpas kurdu. Ekonomik gerilemenin ve siyasal kaynaşmanın zorlamasıyla 1991’de yapılan ilk hür tercihlerde mağlubiyete uğradı.

Zambiya Nasıl Bir Ülkedir?

Beynelmilel gözlemcilerin 1996 ve 2001 tercihlerindeki kanunsuzlukları tenkit etmesine rağmen, demokrasiyi geçerli kılma yolunda adımlar atıldı. Hali Hazırda Milli Meclis’te çoğunluk muhalefet gruplarının elindedir. 2002’den sonra yolsuzluklara karşı büyük ölçekli bir kampanya Zambiya Hakkında Genel Bilgilerbaşlatılmıştır.
Çok az dağın ve vadinin kesintiye uğrattığı geniş bir yüksek platoyla kaplı olan ülkenin batı ve güney kesimindeki nehirleri, Zimbabve ve Namibya’yla hududu çizen Zambezi Irmağı toplar. Victoria Çavlanı’nın altında Kariba Boğazı’nda bu nehir üzerinde kurulan barajla dünyanın en büyük suni göllerinden biri oluşmuştur.
Kariba Gölü hidroelektrik santralından elde edilen enerji Zimbabve’yle paylaşılır. Bir başka büyük nehir olan Luangwa, Malavi hududundan itibaren güney-batı yönünde geniş bir vadi süresince akarak Mozambik hududunda Zambezi’yle birleşir.

Zambiya’nın komşularına göre daha yüksek bir orana varan kentsel popülasyonu yiyecek açısından kırsal sektöre bağımlıdır. İç kesimdeki ticari mısır ekiminin yanı gizeme süpürge mısırı ve pirinç gibi değişik yiyecek mahsulleri tam gereksinimi karşılamaya yetmez.

Hem kuraklığın tesiri hem de zirai sübvansiyonların kademeli olarak kaldırılması bu meseleyi daha da ağırlaştırmıştır. Zambiya ekonomisinin takviyeyi olan bakır, ihracat kazançlarının yüzde 80’ini sağlar. Ama imal seviyesiyle beraber dünya bakır maliyetlerinin de düşmesi, yüksek enflasyonun ve daralan iç yiyecek stoklarının yol açtığı eforlukları şiddetlendiren bir faktördür.
Kaunda sonrasındaki bazı özelleştirme teşebbüslerine ve bütçe reformlarına karşın, sağlanan düzelme çok hudutludur. Ülkedeki 20 bankadan dördü 1995’te iflas etmiştir. İhracat kazançlarının büyük kısmı, bir miktarda bürokrasinin kaynakları makûs kullanmasının neticeyi olan 7 milyar dolarlık dış borçları ödemeye gitmektedir.

Yazar: Enes Eker

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Afrika Dansları ve Cinsleri başlıklı makalemizde Afrika Dansları ve Türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments