Cuma, Eylül 24, 2021
Ana Sayfa Gezi Rehberi Tarsus’un Turistik Yerleri ve Kültürel Özellikleri

Tarsus’un Turistik Yerleri ve Kültürel Özellikleri

Tarsus’un Turistik Yerleri ve Kültürel Özellikleri

Tarsus, Adeniz’in incisi Mersin’in kuşkusuz en hoş ve en köklü ilçesidir. Tarsus tarihi en daha önceki mesken yerlerine sabretmektedir. Bir çok uygarlığa konut sahipliği yapan çok köklü bir kültür mirasına sahip olan Tarsus, tarihte ada da sahip olmuştur. Bunlar; ersus. erasus, tersus, klikya, terasuus… Tarsus, okunan ve incelenen tarih kitaplarına göre, en daha önceki mesken tutulan Tarsus’un Turistik Yerleri ve Kültürel Özellikleri sizler için açılmıştır.

Tarsus, Adeniz’in incisi Mersin’in kuşkusuz en hoş ve en köklü ilçesidir. Tarsus tarihi en daha önceki mesken yerlerine sabretmektedir. Bir çok uygarlığa konut sahipliği yapan çok köklü bir kültür mirasına sahip olan Tarsus, tarihte ada da sahip olmuştur. Bunlar; ersus. erasus, tersus, klikya, terasuus…

Tarsus, okunan ve incelenen tarih kitaplarına göre, en daha önceki mesken yerlerinden birisidir. hatta mesken yeri olarak bakıldığında köklü tarihi, bağlı olduğu şehir olan Mersin’den dahi daha daha öncekilere sabretmektedir. Öyle ki bu özelliği bu kenti bütün bir uygarlıklar beşiği haline getirmiştir. Şuan da dahi oldukça kozmopolik bir yapıya sahip olan Tarsus, geçmişte bir çok ulus ve dine konut sahipliği yapmıştır…

Haliyle bir çok uygarlığında göz bebeği haline gelmiştir. Hala kendine has maskülen bir yapıda olan bu kent bir turizm odağı haline gelmiştir. içinde bir çok dini temsil eden ibadethaneler, tarihi alt şehir, geçişler ve dahası… Hepsi bu tabiat şahanesi kentin içinde aynı aynı anda var.

Bu surattan bu hoş kent TARSUS yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir.

Tarsus’a dolaşmak için gelen turistlerin genelde hepsinin ortak tek bir yorumu vardır. O da bu tabiat şahanesi eşsiz kültür kokan kentin tek bir günde dolaşılamayacağıdır. Bunun nedeni ise: Daha evvel de bahsettiğimiz gibi bir çok medenilik ve imparatorluğun kök saldığı topraklar olması ile yeniden kendine has natürel hoşluklarının bulunmasıdır.

Tarsus tarihinin yanı gizeme yeniden kent ve kırsal köy yaşamını bir noktada birleştirmiş ender bir kenttir. Öyle ki yerli ulusun kışın merkez de ikamet ederek yazları ise yaylacılık faliyeti sürdürürler. Bu azıcık da Tarsus’un coğrafi konumu ile alakalıdır. Güneyde yer alan bu kent yazın oldukça nemli ve sıcaktır. Bu sebeple yerli millet yeniden bor saatlik bir mesafe kadar uzaklıktaki Toros dağlarının yamaçlarında yayla yapabilme talihine sahiptir. bu yaylar ise Çamlıyayla ve Gülek’tir. Ayrıca tarihi Gülek kalesi de bu yaylada bulunmaktadır. Bu yayların yanı gizeme bir çok köyler de, yayla emelli kullanılır.

Tarsus bu coğrafi yapı ile bir yandan kırsal yaşamı hep sürdürürken öte yandan ise; tarih kokan geçmişi ile konuklarına eşsiz bir görsel şölen sunar. Antik yunan, roma ve bir çok köklü imparatorluklara ait eşsiz tarihi servete sahip bu kent sanki gelenleri büyülüyor… Gelelim bu hoş kentin dolaşılabilecek tarihi yerleri ve özelliklerine:

Tarsus’un Turistik Gezi YerleriTarsus'un Turistik Yerleri ve Kültürel Özellikleri

-Roma yolu
-Eshab-ı keyf ve yedi yatarlar mağarası
-Tarihi kafeler caddeyi
– Tarihi Şahmaran hamamı
– Tarihi kleopatra kapısı
-Hz. danyal camii
– St aziz pavlosun konutu
– St. paul kuyusu
– St. paul kilisesi
– Tarihi kemer altı çarşısı
– Kırk kaşık bedesteni
– Mat taş
– Yarenlik alanı/ yarenlik çarşısı
-Tarsus barajı
– Tarsus şelalesi
-Taşkuyu mağarası
– Tarihi yer altı şehri
-Demir kapı… ve dahası

Tarsus yukarıyada da sıraladığımız turistik yerlerin yanı gizeme, daha bir çok bulguya kıymet yerlere, müzelere, türbelere, natürel hoşluklara sahip köklü bir uygarlık kentidir. Bu kentin insanları da asıl anlamda içten, duyarlı ve sıcacıktır. Tam bu saydığımız yerlerin yanı gizeme ayrıca mutfaklarının da oldukça zengin ve köklü bir geçmişe sahip olduğunu geçmemeliyiz. Şalgamından simitine, incirinden üzümüne, içli köfteden paçasına, mumbardan fındık lahmacuna, tasrusi kahvesinden narenciyelerine…

Tam bu gıdalarla konuklarına eşsiz lezzet şöleni yaşatır… Kısacası Tarsus anlatmayla bitmeyecek kadar köklü bir kültür mirasına sahip bir kenttir. ayrıca bu kent Türkiye’de bir çok şehirden çok daha fazla popülasyona sahip ve surat ölçümü olarak da gayet geniş bir alanda heyeti bir kenttir. Yukarıyada da bahsedildiği gibi dolaşması, görmesi, açıklaması ne bir sayfaya ne de bir güne sığacak kadar az değildir.

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur.

Ayrıca Tarsus ve Mersin ile ilgili bilgileri wikipedia adresinden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments