Çarşamba, Mayıs 18, 2022
Ana Sayfa Bilim Pandemi Sürecinde Yaşlıları Gözetmenin Ehemmiyeti

Pandemi Sürecinde Yaşlıları Gözetmenin Ehemmiyeti

Pandemi Sürecinde Yaşlıları Gözetmenin Ehemmiyeti

Başarılı bir sosyolog ve gerontolog olan Dr. Shankardass, pandemi sırasında sosyal mesafenin yaşlı erişkinler üzerindeki tesiri, bu demografik grubun eşi görülmemiş biçimde karşılaştığı güçlükler ve bunların üstesinden gelmenin yolları hakkında izlenimler bulunmaktadır. Yaptığı bu izlenimleri, yazdığı yazılar ile paylaşıma açarak, farkındalık yaratmaya çalışmaktadır.
Pandemi Sürecinde Yaşlıları Korumanın Önemi78 yaşındaki Ramesh Madan gibi daha bir hayli yaşlı, son bir yıldır yaşanan pandemi sürecinden dolayı evham duyguları üst seviyeye çıkmış biridir. Bir biçimde bu kaygılarından kurtulmak için sosyolog Dr Shankardass’a erişir. Hakikatinde kendisi ile görüşmek istemesinin tek bir esas sebebi vardır ve ne yazık ki bu duygularında yalnız değildir; o da pandemiden nasıl etkilendiğidir. Pandemi Sürecinde Yaşlıları Gözetmenin Ehemmiyeti Yaşadığı evhamı yükselten düşünce, şayet korona virüs taşıyan birinden bu hastalığı kaparsa, yaşlı bir erişkin olarak nasıl etkileneceğidir. Ve yaşadığı bu evhamın altındaki reel sual şudur; Eğer enfeksiyon teşhisi konulursa ailesi tarafından izole olacağından, yaşamını nasıl yönet edeceğini öğrenememek!

Özellikle değişik ülkelerden yapılan araştırmalar yaşlı erişkinlerin, yeni koronavirüsün neden olduğu hastalığa karşı öbür yaş gruplarına mukayeseyle daha korunmasız olduğunu gösterdiğinde, bu bireylerin bu fobileri anlaşılabilir.

Özellikle evvelden tıbbi meseleleri olan 60 yaş ve üstü erişkinlerin, öbür yaş gruplarına göre şiddetli, hatta ölümcül koronavirüs enfeksiyonu geçirme ihtimali daha yüksektir. Popülasyonun bu kesimi için öbür popülasyon gruplarında olduğu gibi fiziksel uzaklaşma korunulurken, lüzumlu olan yaşlı insanları sosyal olarak izole etmemektir, zira onlar tarafından aile ve dostlarla geçirilen zaman onların genel için çok ama değerlidir.

Mevcut senaryoda bu kadar yaygın olan sosyal mesafe kavramı, negatif tesirlere sahip olabilecek ve sosyo-psikolojik karar dahil olmak üzere yaşlı bireylerin genel sıhhatine çok hasarlı olabilecek yalnızlığa yol açmamalıdır.

Pandemi Sürecinde Yaşlıları Gözetmenin Ehemmiyeti Fiziksel uzaklaşma, geçirdikleri zamanların çoğunda kronik hastalıkları ve yaşlılıklarından dolayı yaşadıkları acılarıyla, çok yalnız bir hayat süren yaşlı insanları daha fazla izole etmemelidir. Yaşlı erişkinlerle olan etkileşimler, onların akılsal tatminlerine katkıda bulunan bir iyi dilek gibidir. Hatta o iyi dilek bu yaşlı erişkinlerin kendilerini ehemmiyetli sezmelerinin sağlamaktadır. Bu surattan onlarla aralıksız irtibat halinde olmak, onların bu naçarlıkları için sanki şifa gibidir. Pandemi Sürecinde Yaşlıları Korumanın Önemi
Yaşlılar, aileden veya cemiyetten gelen pervasızlık sebebiyle kendilerini yalnız sezebilecekleri, cemiyetin korunmasız kesimine aittir. Günlük hizmet sağlayıcılarla diyalog yoluyla bağlı kalmaları, dost etrafı, kardeşler, çocuklar ve torunlarla irtibat halinde olmaları ehemmiyetlidir. NGO sektöründen gelen raporlara göre yaşlılara müteveccih psikolojik istismar hadiseleri çoğalmaktadır, bu çok hasarlı bir gidişattır. Ve emin yetkili makamlar dahil cemiyetin tüm fertleri tarafından bunun yasaklanması gerekir.

Yapılan çalışmaların çoğu, yaşlıların pandemi yarıyılında güçle konuta kapatılmaları her ne kadar onların hastalığa tutulma tehlikesini eksiltmek ve koruma emelli yapılsa da, onlar tarafından bu gidişat böyle idrak etmemektedir.

Ve böyle lüzumlu bir karantinaya sokulma vaziyeti onların kendilerini makûs sezmelerine neden olmaktadır. Bu surattan onlara uygulanan bu lüzumlu karantina gidişatında medya, sivil toplum abonelerinin ve yasa uygulayıcıların çok daha duyarlı düşünerek hareket etmesi gerekir. Yaşlıların itibarlı hayata hakkının ihlali can sıkıcı bir gidişattır ve acil müdahale edilerek onların refahlarını yine sağlama gereksinimi olduğu kabul edilmeli ve gereken yapılmalıdır. Pandemi Sürecinde Yaşlıları Korumanın Önemi
Pandemi sırasında bir hayli ibadethanenin insanlara kapalı olması sebebiyle, yaşlı erişkinler genellikle popüler bir cemaat grubu olan bu alanlarda, sosyal hayatlarının ehemmiyetli bir kısmından kopmul gidişattalardır. Yaşlıların bakıcılarının, hoşlandıklarının çevrimiçi hizmetlere ulaşmasına takviyeci olması ve manevi avuntu ve destek için sosyal dayanak programları tasarılaması hayati bir hale gelmektedir. Esas günlük gereksinimleri karşılamak için irtibat kurmak veya hizmetlere ulaşmak için teknolojinin kullanılması bu anlamda sadece kullanışlı değil, aynı zamanda zamanın gereksinimi haline gelmektedir.

İnternet imkânları, görüntülü sohbetler, çevrimiçi satın alımlar vb. gibi gidişatlar daha da ehemmiyetli hale bu günlerde yaşlıların yaşamını daha rahat hale getirebilir. Ancak pek çok yaşlı erişkin bu yetilere henüz sahip olmayabilirken bunun geliştirilmesi bir dereceye kadar mümkündür.

Bunun yanında finansal faaliyetleri yürütmek için uygulamaların kullanılması, teknolojiden kavrayan genç aile abonelerinden çok yaşlı erişkinler için tehlike oluştursa da, bugünlerde yaşamın ehemmiyetli bir parçası haline gelmiştir. Bu surattan bu mevzuda, çevrimiçi operasyonların inceliklerini onlara sabır çerçevesi içinde anlatılmalı ve onlarla bu bilgilerin paylaşılmaktan zevk dinlendiği hissettirilmelidir.

Özellikle bugünlerde dolandırıcılık ve istismara karşı duyarlılık çok daha yüksek olmaktadır. Bunun yanında banka havaleleri, emekli ücretleri veya teknolojik olarak satın alma gibi finansal mevzular hakkında yaşlı erişkinlerin daha az haberdar olduğu bilindiği üzere bir mevzudur. Bu sebeple, yaşlıların internet ve çevrimiçi ticaret yoluyla günlük gereksinimleri karşılamada daha dikkatli olması gerekmektedir. Zira bu noktadaki güçlükler yalnızca bu alanlara erişmekte kullanılan destekli makineler değil, aynı zamanda yaşla beraber ortaya çıkan muhtelif akılsal ve fiziksel maniler sebebiyledir. Bu surattan bu etkeninde, yaşlıların bakıcılarının ve aile azaları tarafından göz önünde bulundurulması ehemmiyetlidir.

Ayrıca salgın zamanlarında yaşlıların sıhhatleri için yaşlarına ve sıhhat şartlarına uygun faaliyetlerle meşgul olmaları gerekir. Bu onların fiziksel ve akılsal kararını gözetecek, böylece bunalım, anksiyete ve stres uzak yakalanacaktır.

Pandemi anında önerilen fiziksel mesafe, yaşlı insanların duygularına ve huzuruna hasar verebilir. Bu cins zamanlarda günlük etkinliklerle başa çıkmak için özel dikkat, kavrayış ve dayanağa gereksinimleri vardır. Aile azaları ve bakıcıların yaşlı insanların lüzumlarını karşılamada ekstra kibar, dalgın ve dikkatli olmaları gerekir.

Özet olarak böyle bir yarıyılda, yaşlıların çıkarlarının, eşyalarının ve refahlarının korunmaya gereksinimleri vardır. Ve bu gereksinim bayağı zamana göre çok daha ciddiyetle ilgilenilmesi gereken bir mevzudur. Yaşlı erişkinlerin mutluluğu, ailelere ve cemiyete bağlı olmalarını ve dahil olmasında uyur. Bunun farkına varmak ve pandemi sırasında yaşlıların sömürü ve umursamamalara karşı korunmasızlığını eksiltmek hükümetlerin ve cemiyetin misyonudur. Ve bu mevzuda beşeri faziletlere sahip olan herkese vazife düşmektedir ve onların suratlarında görülecek tek bir gülümsem için herkes elinden geleni yapmalıdır.

Kaynak : https://gelisim.edu.tr/en/news/the-elderlys-sense-of-control-changes-in-the-pandemic

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur

Bir önceki yazımız olan Dişleriniz İçin En Yararlı ve En Zararlı Meşrubatlar başlıklı makalemizde Dişleriniz İçin En Yararlı ve En Zararlı Meşrubatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments