Çarşamba, Mayıs 18, 2022
Ana Sayfa Genel Medine’de İlk Namaz Nerede Kılındı?

Medine’de İlk Namaz Nerede Kılındı?

Kuba mescidini Medine’de bulunmakta, Kuba Mescidi’nin ilk mescit olduğunu öğrenilmekte ama Peygamberimizin Medine’de ilk namazını da orada kıldığı öğrenilmektedir. Banalde ise Peygamberimiz Medine’de ilk namazını Kuba mescidinin 500 metre kadar ters güzergahında bulunan Ben-i Uneyf Mescidi öbür ismi ile Musabbah Mescidinin bulunduğu yerde kılmıştır. Unutulmuş Bir Sünnet Hicrete bakıldığı zaman 15 günlük bir yolculuk laf […]

Kuba mescidini Medine’de bulunmakta, Kuba Mescidi’nin ilk mescit olduğunu öğrenilmekte ama Peygamberimizin Medine’de ilk namazını da orada kıldığı öğrenilmektedir. Banalde ise Peygamberimiz Medine’de ilk namazını Kuba mescidinin 500 metre kadar ters güzergahında bulunan Ben-i Uneyf Mescidi öbür ismi ile Musabbah Mescidinin bulunduğu yerde kılmıştır.

Unutulmuş Bir Sünnet

Hicrete bakıldığı zaman 15 günlük bir yolculuk mevzubahisi. Hicretin ilk 3 günü Sevr mağarasında, ardından 8 günü yolculukta ve son 4 günü Kuba köyünde geçmiştir. Peygamberimizin bir hususiyeti vardı o da şu idi; Bir şehre girildiği zaman evvel sabah namazı zamanı sabah namazı kılınıp şehre öyle girilirdi. Öğle, akşam veya yatsı zamanı girilmezdi,bakıldığında daha önceki Türk devletlerinde bu uygulanıyordu. Misalin; Büyük Selçuklularda Sultan Alparslan’ın oğlu, Melikşah hükümdar olduğu zaman Bağdat’a ilk kere girecektir, Abbasi Halifesi kendisini karşılayacaktır. Ancak apar topar Bağdat’a girip Halifenin sarayına uğramamıştır, gece sabaha doğru Bağdat önlerine orduyla gelip çadırlar kurarak orada beklemiş, ardından sabah olunca Sultan Melikşah sabah namazını kılıp sonra Bağdat’a girmiştir. Bağdat’a girilince hemen Halifenin yanına gidilmemiştir. Evvel Ebu Hanefi hazretlerinin yanına uğrayarak onun mezarını ziyaret etmiştir, sonra Abdülkadir Geylani hazretlerinin mezarına uğrayıp ondan sonra Halifeyi ziyarete sarayına gitmiştir. Bu hadiseye bakıldığı zaman unutulmuş bir Peygamber sünneti olduğu görülmektedir.

Medine’de İlk Namaz

Medine'de İlk Namaz Nerede Kılındı?Peygamberimizde benzerini yapmıştır. Hicretin Medine’den evvelki son durağı Kuba köyüdür. Kuba’daki ilk adımda Kuba köyünün girişinde bulunan Ben-i Uneyf’tir. Buraya Ben-i Uneyf denilmesinin nedeni ise Ben-i Uneyf kabilesi burada yaşadığı içindir. Medine’de 2 büyük kabile bulunmaktaydı, ilki Evs değişiği ise Hazrec kabilesi idi. Evs kabilesine bağlı bir ufak kabile Uneyf Kabilesiydi. Burası onların bölgesiydi o gece daha sabah namazının zamanı yeni girmişti, Peygamberimiz Hz. Ebubekir ve yanlarındaki dayanakçılar ile Kuba’ya giriş yapıyorlar. Ardından İslamın Medine’deki ilk namazı burada kılınıyor. Ben-i Uneyf Mescidin’de, öbür ismiyle Musabbah Mescidi. Sabaha doğru kılınan namaz, sabah karşılanan bir yer, anlamına gelmektedir.

İnşa Edilmiş İlk Mescit

Ardından sabah namazı kılındıktan sonra Kuba’ya doğru ilerleniyor ve orada bütün 4 gün kalınıyor, bu 4 gün süresince iki ayrı sahabenin evinde konaklıyorlar. O kadar alıngan bir insan olduğu şu vakadan anlaşılmakta; O sahabelerden biri konutlu değişiği ise bekar, konutlu olan sahabenin evinde geceyi geçirmiştir, sabah ise bekar sahabenin evinde konaklamıştır. Zira konutlu sahabe gündüz çalıştığından dolayı, eşi ise konutta yalnız bulunmaktadır. Bu vaziyet uygun karşılanmadığı için sabah zamanı bekar olan sahabenin evinde konaklamıştır. Ardından o zamanlar Kuba ahalisinin hurmaları kuruttukları bir alanın olduğu yere dört duvardan ilk Kuba Mescidi inşa edilmiştir ve Peygamberimiz bizzat inşasında çalışmıştır.

Yazar: Akif Taşkan

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Avrupa’da Yer Alan Görkemli Şatolar başlıklı makalemizde Avrupa'da Yer Alan Görkemli Şatolar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments