Çarşamba, Ağustos 4, 2021
Ana Sayfa Gezi Rehberi Karavan Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karavan Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karavan Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Herkes yaşamının belli zamanlarında karavan ile serbest bir biçimde seyahat etmeyi, tabiatın tam sevincine vararak serüven peşine düşmeyi ve uzunca bir yarıyıl tatil yaparak görmediği mekanları keşfetmeyi hayal etmiştir. Zira karavanla yolculuk esnasında istediğiniz zamanda ve yerde durmak, denize girmek, dinlenmek ve manzaranın sevincini çıkarmak başka bir deyişle tam hakimiyetler sizin elinizdedir. Karavan Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler vardır. Ancak karavanla seyahate çıkmanın bazı sıkıntıları olmaktadır.

Herkes yaşamının belli zamanlarında karavan ile serbest bir biçimde seyahat etmeyi, tabiatın tam sevincine vararak serüven peşine düşmeyi ve uzunca bir yarıyıl tatil yaparak görmediği mekanları keşfetmeyi hayal etmiştir. Zira karavanla yolculuk esnasında istediğiniz zamanda ve yerde durmak, denize girmek, dinlenmek ve manzaranın sevincini çıkarmak başka bir deyişle tam hakimiyetler sizin elinizdedir. Ancak karavanla seyahate çıkmanın bazı kaideleri vardır. Karavan seyahatine çıkmadan yapmanız gerekenler ise şu biçimdedir:

Karavan Yolculuğu Hakkında Bilinmesi GerekenlerKaravan Kiralayın

Karavanla yolculuk yapmak için öncelikle bir karavan satın almalı ya da kiralamalısınız. Karavan kiralanabilmesi için de şahıs sayınıza ve yolculuğunuzun kaç gün süreceğine dair bir tanımlama yapmalısınız. 3 veya daha az şahıs için 10 m2’lik karavanlar son derece idealdir. Römorklu ve kamyon adaleye, başka bir deyişle otomobilinizin arda bağlayacağınız moto karavanlar için B cinsi ehliyet yeterli olacaktır. Fakat doğrudan tır biçiminde olan karavanlar için ise daha aşırısına ihtiyaç dinleyebilirsiniz. Kiralayacağınız karavanın içerisinde de kesinlikle yatak, mutfak, sandalye, kadeh, TV, tabak tencere, dolap, ocak, tuvalet ve duş gibi demirbaş eşyalar bulunmalıdır.

Rotanızı BelirleyinKaravan Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karavanla seyahat faktörün en neşeli vaziyetlerinden biri hürlüktür fakat siz yeniden de evvelden rotanızı tanımlayın. Kendinize yol üzerinde duraklama alanları seçin, mevsimi ve yol gidişatını da hakimiyet etmeyi asla unutmayın. Yolda bir sürprizle karşılaşmamak ismine de yurt içi veya yurt dışı uygun bir rota çizerek karavan kamplarında konaklamaya itina göstermelisiniz. Zira karavan kampları size yeni arkadaşlar kazandırıp karavan kültürünü de yakından tanımanızı sağlayacaktır.

Karavan Yolculuğu ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

Zorunlu Teçhizatları Yanınızda Bulundurun

Karavanınızda ihtiyaç dinleyeceğiniz hemen her şeyi seyahate çıkmadan tedarik etmenizde büyük verim vardır. Karavanda kaç şahıs yolculuk yapıyorsanız da ona göre bir konaklama lüzum listesi çıkarıp yanınıza almanız gerekir. Ayrıca vasıtanız acil bir vaziyetle karşı karşıya kalabilir veya sizin üstesinden gelemeyeceğiniz cinste bakımlara lüzum dinleyebilir. Bu sebeple vasıtanızla ilgili de hazırlıklı olmalısınız. Yetersizsiz bir biçimde donanım listesi oluşturmanız yolculuğunuz müddetince rahat faktörüz için en ehemmiyetli adımdır. Bu donanım listesindeki malzemeler ise; fener, uzatma kablosu, paklik malzemeleri ve alet edevat çantası gibi malzemelerden oluşmalıdır.

Karavan Yolculukları

Güvenlik Tedbirlerinizi Alın

Kimlerle seyahat ederseniz edin , güvenlik tedbirleri her zaman en ehemmiyetli mevzu olacaktır. Yolculuğunuz müddetince ıssız yollara girebilir veya gece tek başınıza konaklamak gidişatında kalabilirsiniz. Bunun için de her cins hadiseye karşı hazırlıklı olmanız gerekecektir. Bütün hakimiyetlerinizi sağlamadan asla yola çıkmamalı, oluşabilecek kazalara karşı temkin olarak ilk destek çantanızı netlikle karavanınızda bulundurmalısınız. Bunun yanında da gideceğiniz rotalarda bulunan sağlık kurumuların listesini çıkarmayı da önemsememe etmemelisiniz.

Elektrik ve Su Hakimiyetini Yapmayı UnutmayınKaravan Yolculuğu

Karavan seyahatiniz müddetince elektrik ve su, öncelikli gereksiniminiz olacaktır. Bu surattan karavanınızda zorunlu olan depolamayı yapacak donanıma ve istediğiniz zaman tedarik edebileceğiniz pek çok malzemeye sahip olmanız gerekir. Özellikle de elektriğiniz olmadığı zaman hiçbir şeyi çalıştıramayacağınızı asla unutmamalısınız.

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur.

Karavan ile seyahatlerinizde kamp yapacaksanız eğer kamp ile ilgili makalemize de göz atabilirsiniz.

https://dogrubilgi.net/kamp-cinslerine-gore-kullanilabilecek-malzemeler/

Ayrıca Karavan düşünürseniz sahibinden üzerinden 2.el karavanları bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments