Çarşamba, Ağustos 4, 2021
Ana Sayfa Ekonomi İşletmelerde Kriz İdare Tasarısına İlave Edilmesi Gereken 5 Unsur

İşletmelerde Kriz İdare Tasarısına İlave Edilmesi Gereken 5 Unsur

İşletmelerde Kriz İdare Tasarısına İlave Edilmesi Gereken 5 Unsur

Kuruluşunuzun kriz yönetimi tasarısına neleri dahil etmelisiniz? Bir krize hazırlık programı, kolay bir tasarıdan çok daha kapsamlı olsa da tasarı, programın çok ehemmiyetli bir bileşeni de olsa esas olarak bulunması gereken bazı öğeler vardır. Bu yazıda kriz yöneriminde mevcut değilse ilave edilmesi gereken 5 ehemmiyetli öğe üzerine bilgiler bulunmaktadır. İşletmeler kriz idare tasarılarını gözden geçirerek altta bulunan öğeleri beceriksiz olması vaziyetinde kriz tasarılarına ilave etmeleri verimli olacaktır.

1- Aktivasyon Yönergeleri

Şirketlerde Kriz Yönetim Planına Eklenmesi Gereken 5 UnsurTüm hadiseler ve meseleler kriz seviyesine çıkmaz. Ve krize hazırlık programı her cins mesele ve krize göre ölçeklenirken, kriz tasarıyı veya çalışma kitabı sadece bir mesele kriz seviyesine çıktığında ya da yükselme potansiyeline sahip olduğunda faalleştirilmelidir. Öyleyse, kriz idare broşürüne ilk kısım olarak bu kriterler belirlemeli ve takıma krizin sıcaklıklı olduğu süreçlerde doğru kararı vermeleri için lüzum dinledikleri taşıtları ve bilgileri sağlamalıdır. Bu kısma dahil edilmesi gereken bazı unsurlar şunları kapsar:
• Krizin tanımı; kriz terimin daha geniş anlamıyla veya emin emin kriz senaryolarını daraltarak ve belirleyerek yapılması gerekir.
• Tüm vakaların kategorize edilmesi gereken kriz yönetimi seviyeleri tanımlanmalıdır.
• Dahili mesele giderme protokolleri hazırlanmalıdır.
• Takımın bir vakanın seviyesini tanımlarken dikkate almasını istenilen emin tesirler yazılmalıdır.

2- Detaylı Eylem Tasarıları

Eylem tasarıları esasta kriz takımı için bir kriz yönetimi hakimiyet listesidir. Bu tasarılar işler telaşlanacak vaziyete geldiğinde ehemmiyetli misyonların unutulmamasını veya gözden kaçmamasını sağlarlar. Eylem tasarıları oluştururken, bir krizin alana geldiği ilk 24-48 saat içinde her departmanın üstlenmesi ve asıllaştırması gereken misyonları ve eylem öğelerini tanımlamak gerekmektedir.

Eylem tasarıları departmana özel olabilir bu her zaman nasihat edilendir ve şunları yapmalıdır:

• Öncelikli olunacak mevzular tanımlanarak işaretlenmelidir ve herkesin kavrayacağı biçimde liste yapılmalıdır.
• Bitirilmesi için bölmüş bir zaman çerçevesi tanımlanmalıdır. Bu olabildiğince asılcı ve yeniden de muhtemel olduğunca zamanında yapılmaya çalışılmalıdır.
• Her vazife için net olarak bir şahıs görevlendirilmelidir. Takımdan birisinin her bir eylem tasarısına sahip olması gerekir misalin, departman başkanları kendi alakalı departman eylem tasarılarına ve her bir misyona sahip olabilir. Bunlar, öğenin bitirilmesini sağlamaktan mesul olan şahıslardır firma idaresindeki
• Takım abonelerinin anekdot yakalaması ve her eylem tasarısında her eylem öğesi için ilerlemeyi belgelemesi için bir yer ilave edilmelidir.
İpucu: En mümkün 5-10 kriz senaryosunu listelirse, bu, her departman veya takım azası için en ehemmiyetli eylem öğelerini tanımlanmasına takviyeci olacak uzun bir yol kat edilmesini sağlayacaktır.

3- Ön Onaylı Kriz Bağlantı Taktiği ve İletileşme

Şirketlerde Kriz Yönetim Planına Eklenmesi Gereken 5 UnsurBaşarılı kriz idaresinin gizemlerinden biri, kilit hissedarlarla zamanında, meblağlı ve tesirli bağlantı kurmaktır. Yeniden de, irtibatın zamanında onaylanması güçlü ve göz korkutucu bir vazife olabilir. Bu sebeple amaçlardan biri, kriz bağlantıyı stratejini evvelden belirlemek ve irtibatlarını kroki haline getirmektir ve bunları takımın tüm doğru azaları tarafından evvelden onaylatmak olmalıdır. Muhtemel olduğu kadarıyla bu noktada Evvelden onaylanmış irtibatların listesi şunları kapsamalıdır:
• Kriz bağlantı taktiği örn: proaktif vs reaktif, bağlantı taşıtları, hashtag taktiği vb.
• Konuşma noktaları/ileti noktaları
• Holding ifadeleri/ilk cevap ifadeleri
• Her bir hissedar grubuna fotoğrafı yazılı bağlantı
• Sıkça Sorulan Sualler SSS

4- Kapsamlı Şahıs Listeleri

Kriz anında başka bir deyişle zamanın çok ehemmiyetli olduğu gidişatlarda, ehemmiyetli bağlantı bilgilerini aramak kimse istemez. Zira zaman kaybetmeye kimsenin tahammülü yoktur. Bu sebeple, kriz yönetimi rehberi veya broşüründe alttaki bağlantı bilgilerinin bulunduğundan emin olmak gerekir;

• Kriz yönetimi takımının her bir azasının tüm bağlantı bilgileri
• Her kriz takımı azası yerinen ceddilen yedek şahıslara dair tüm bağlantı bilgileri
• Potansiyel olarak bir krizin ortasında doğrudan erişilmesi gereken her ehemmiyetli hissedar için tüm bağlantı bilgileri
• Bir kriz anında lüzumlu olabilecek tüm ehemmiyetli satıcılar ve üçüncü taraf danışmanlar/uzmanlar için tüm bağlantı bilgileri
Aksine, bir veya daha fazla hissedar grubu için tüm bu bağlantı bilgilerini kapsayan bir CRM veya değişik firma sistemler varsa, o sistemlerde alttaki bilgilerin bulunduğundan emin olmak gerekir;

• Krizin en sıcaklıklı basit referans, ulaşım ve filtreleme için uygun bilgileri etiketlemek

• Kriz tasarısının uygun yerlerinde sistemleri referans göstermek başka bir deyişle: eylem tasarılarını
• Sistemlerin bir kriz anında çökmesi olasılığına karşı bir yerde basılı bir yedek almak misalin, yukarıyada ayrıntılandırılan listeler
Ancak, şahıs listeleri için ne cins bir sistem kullanma seçilirse seçilsin, onları aktüel yakalanması gerektiği unutulmamalıdır.

5- Detaylı Bir Kaynak Ambarı

Kriz yönetimi tasarısının bu kısmında, kriz takımının rastgele bir azasının lüzum dinleyebileceği tüm ek kaynakları ve materyalleri anın karışıklığına dahil edilmesi gerekir. Bu, alttakilerden rastgele bir şeyi kapsayabilir:
• Zaman çizelgeleri
• Akış çizelgeleri
• Belirli hissedar uyuşmaları veya yan mektup ayrıntıları
• Ağ ulaşım kimlik bilgileri
• Takım azaları ve kriz yönetimi için verimli olabilecek değişik her şey

Bir kriz yönetimi tasarıyı geliştirmenin emeli, rastgele bir güç kararla düşünmek ve bir krizi idaremeyi daha basit ve daha faydalı hale getirmeye takviyeci olacak lüzumlu misyonları, bağlantıları ve bilgileri elden gelen en iyi biçimde tasarlamaktır.

Şirketlerde Kriz Yönetim Planına Eklenmesi Gereken 5 Unsur
İşletmelerde Kriz İdare Tasarısına İlave Edilmesi Gereken 5 Unsur Genel bakış açısıyla, yukarıyadakiler, alıcımın kriz tasarılarına her zaman dahil ettiğim beş kısımdır. Bu netlikle her şeyi içermez, ancak evvelden geliştirilmiş bir krize hazırlık programı olup olmadığı veya bu özel lüzumu dahili olarak kavga sürecinde olup olmadığını düşünmek için esas bilgiler kapsamalıdır.

Kriz bağlantıyı, ustalaşması güç bir vaziyettir.

Başarılı bir kriz bağlantıyı çok fazla düşünce ve hazırlık gerektirir. Bunu iyi yapanlar kaderli oldukları için değil, hazırlıklı oldukları için yapıyorlar. Bu surattan bu vaziyet talihe vazgeçilecek bir şey değildir. Kuruluşun liderlik takımıyla oturarak ve krize hazırlık programında yukarıyadaki adımları iyice düşünmeye ve uygulamaya başlanması verimli olur.
Evvelden tasarlanan kriz idaresinde, kriz ortaya çıktığında, en ehemmiyetli etmenlere odaklanabilmek muhtemeldir. Bu biçimde İş için en ehemmiyetli olan etkenler mevzusunda tesirli ve faydalı bir biçimde bağlantı kurma ihtimali tutulmuş olunur.

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments