Çarşamba, Ağustos 4, 2021
Ana Sayfa Gezi Rehberi Güney Kore Kültürü

Güney Kore Kültürü

Daha evvel seyahat edenlerin bir daha gitmek istedikleri, gitmeyenlerin ise daim merak yerlerden biri olan Güney Kore gerek zengin kültürü gerekse de çok daha öncekilere direnen ananeleri ile tüm dünyanın en gözde ülkelerinden biridir. 5000 senelik sanat ve kültür geçmişi ile mutfağından müziğine, el sanatlarından mimarisine kadar pek çok alanda farklı özellikleri ile büyük merak uyandırıyor.

Daha evvel seyahat edenlerin bir daha gitmek istedikleri, gitmeyenlerin ise daim merak yerlerden biri olan Güney Kore gerek zengin kültürü gerekse de çok daha öncekilere direnen ananeleri ile tüm dünyanın en gözde ülkelerinden biridir. 5000 senelik sanat ve kültür geçmişi ile mutfağından müziğine, el sanatlarından mimarisine kadar pek çok alanda farklı özellikleri ile büyük merak uyandırıyor.

Birçok özellikleri sebebiyle dünyanın eşsiz ülkeleri arasında bulunan Güney Kore, kendine has kültürü ile hayran vazgeçiyor. Kültürel özellikleri her ne kadar bizim coğrafyanın insanlarına farklı gelse de insanların birbirlerine dinledikleri hürmet ve kültürlerine bağlılığı daha öncekilerden günümüze Güney Kore kültürünü ve uygarlığını yaşatıyor.

Güney Kore Kültürü

Güney Kore Kültürünün Temel Taşları

Mistik Uzak Doğu dediğimizde akla gelen Güney Kore, kültürel olarak her ne kadar dünyanın değişik ülkelerinden farklı bir çizgiye sahip olsa da her kültürde olduğu gibi Kore kültürünün yaradılışında aynı hususlar mevzubahisidir.

Farklı İnançlar

Hristiyanlık dini Güney Kore’de yaygın bir dindir. Çoğu şahıs hakikatinde Güney Kore’nin Budist popülasyonunun daha fazla olduğunu düşünür ancak sanılanın aksine Budizm, Şamanizm, Kore Şamanizmi, Konfüçyanizm ülkenin farklı noktalardan denk olarak dağılmış vaziyette.

Güney Kore Bayrağı

Güney Koreliler sancaklarına ‘Taegeukgi’ adını vermişlerdir. Bayrağın üstündeki semboller her ne kadar kafa karıştırıcı olsa da her birinin birer anlamı vardır. Bayrağın ortasındaki yuvarlak Yang felsefesine temel almaktadır. Arka tasarıdaki beyaz renk ise sulhu semboller. Yuvarlağın çevresinde bulunan 4 trigram ise ateş, su, cennet ve dünyayı temsil etmektedir.

Güney Kore Mutfağı

Yalnızca Güney Kore’nin değil tüm Uzak Doğu ülkelerinin bırakılmaz gıdayı pirinçtir. Ancak bunun yanı gizeme su mahsulleri de ülkede sıklıkla harcanmaktadır. Buna ek olarak et ve tavuk da Güney Kore mutfağının bir parçasıdır. Özellikle balık mahsulleri, Güney Kore’nin bir yarımada olmasından dolayı sıklıkla harcanmaktadır. Kore mutfağının bir değişik özelliği ise ocak başı kültürüdür. Dillere epope olan çayları ise hem lezzeti hem sıhhatli içeriği ile büyük alaka görmektedir. Güney Korelilerin yemek pişirme usulleri genellikle kızartma veya kavurmadır. Kim Chi ulusal yemekleridir.

Güney Kore Mimarisi

Güney Kore mimarisi çok daha öncekilere katlanmaktadır ve kendine has özelliklere sahip olması sebebiyle de her zaman büyük fark yaratmaktadır. Son derece galibiyetli olan mimari yapıları son yarıyıllarda daha önceki ile yeniyi birleştirerek moderniteyi en iyi biçimde yansıtır. Ananesel Kore konutları ise ‘Hanok’ ismi ile öğrenilmektedir. Bu konutlar ahşap, kaya ve topraktan yapılır.

Kültürel Giysiler: Hanbok

Köklü bir geçmişe sahip olan Kore milletinin en aşina servetlerinden biri ananesel giysileridir. Bu giysiler hanbok ismi ile öğrenilmektedir. Özel günlerde giyilen bu giysiler natürel renkler kullanılarak renklendirilmekte ve her biri tabiatın renklerini yansıtmaktadır. Hem çocukların ilk doğum gününde hem de 60. yaş günlerinde giyilir.

Güney Kore Kültürü

Müzik ve Dans

Güney Kore ananesel müzikleri ‘Gugak’ ismi ile öğrenilmektedir. Güney Kore ulus şarkıları ise ülkenin tarihi ile ananelerinin sentezi olarak milletin ruhunu yansıtmaktadır. ‘Minyo’ isminialan bu nağmeler yumuşak melodilere sahiptir. Ulus dansları arasında Pungmul ise daha öncekilere direnen köklü bir danstır. Dansın emeli, insanlar arasında birlik ve beraberliği sağlamaktır.

Origami ve Değişik El Sanatları

Kâğıt katlama sanatı olarak öğrenilen Origami, Güney Kore kültürünün ehemmiyetli bir parçasıdır. Ülkede Jong le Nara Origami müzesi de bulunmaktadır. Buna ek olarak binlerce senelik geçmişe sahip olan seramik ve çömleklerin üretimi de Kore kültüründe ehemmiyetli bir yere sahiptir.

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur.

Avustralya ile ilgili makalemize göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

https://dogrubilgi.net/avustralyanin-tarihcesi-ve-fiziki-yapisi/

Ayrıca Kore ile ilgili gezilecek yerlere shop&fly sitesinden de bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments