Çarşamba, Mayıs 18, 2022
Ana Sayfa Genel Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu

Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu

Demiryolu istasyonları insanların bir gününü geçirmek için genellikle ideal yerler arasında değildir. Zira tren istasyonlarının hengamesi ve kalabalığı, muhtemel olan en kısa müddette insanların oradan dağılmak istemesi için yeterli nedenlerdir. Ancak, yalnızca kargaşadan aşırısını sunan bazı tren istasyonları vardır. Bu tren istasyonları mimari yapıtların yanı gizeme tarihi yapıtlardır. Altta dünyanın en muhteşem tren istasyonlarından 10 […]

Demiryolu istasyonları insanların bir gününü geçirmek için genellikle ideal yerler arasında değildir. Zira tren istasyonlarının hengamesi ve kalabalığı, muhtemel olan en kısa müddette insanların oradan dağılmak istemesi için yeterli nedenlerdir. Ancak, yalnızca kargaşadan aşırısını sunan bazı tren istasyonları vardır. Bu tren istasyonları mimari yapıtların yanı gizeme tarihi yapıtlardır. Altta dünyanın en muhteşem tren istasyonlarından 10 tanesi ve özellikleri hakkında bilgiler bulunmaktadır:

1. Kuala Lumpur Tren İstasyonu, Kuala Lumpur/Malezya

Arthur Benison Hubback tarafından planlanan bu istasyonun inşaatı 1917’de bitirilmiştir. Arapça, Hint ve Avrupa mekteplerini birleştiren muhtelif mimari stillerin bir buluşma yeridir. İlk bakışta saray gibi göründüğü için bu yapıyı tren istasyonu olarak kabul etmek güçtür. Yeni Kuala Lumpur Merkez İstasyonu’nun açılışıyla, bu istasyon artık vasıta açısından öne çıkan bir bölge değil, hoşluğu için bir hayli ziyaretçiyi kendine sürüklemeyi başaran bir bölge olmayı muvaffak olmuştur.

Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu2. Kanazawa İstasyonu, Kanazawa/Japonya

1898 istasyonunun yenilenmesiyle Kanazawa istasyonu dünyadaki mimarların dikkatine sürüklemiştir. Japonya‘daki Kanzawa istasyonu oldukça çağdaş mimarisi ile açılışta pek çok tenkide maruz kalmıştır zira daha önceki kale kentine uygun olmadığı düşünülmüştür. Fakat dünyanın en büyük tren istasyonlarından biridir. 2005 senesinde yenilenen, özellikle bacakları tsuzumi davullara ve büyük kubbeye benzeyen devasa davul yapılı kapısı ile dikkat toplamaktadır.

3. CFM Tren İstasyonu, Maputo/Mozambik

Bu listedeki yer alan tek Afrika tren istasyonu olan Mozambik’in başşehrindeki CFM istasyonu, Portekiz mimarisinden ağır bir biçimde etkilenmiştir. Alfredo Augusto Lisboa de Lima, Mário Veiga ve Ferreira da Costa tarafından 1916’da bitirilmiştir. İstasyon ünlü Emekçi Alanı’na bakmaktadır. CFM istasyonunda bir buğulu lokomotif koleksiyonu vardır. Ayrıca ara gizeme konserler ve sergiler için bir mekân olarak hizmet vermektedir.

4. Sirkeci İstasyonu, İstanbul/Türkiye

Mimar August Jasmund tarafından planlanan bu istasyon 1890’da açılmıştır. Boğaz’ın yakınında bulunan bu Türk istasyonu, Arkası Nouveau ve Oryantal mimarisinin bir karışımı içinde inşa edilmiştir. Vitray pencereler ve saat kuleleri, bir zamanlar Paris’i İstanbul’a bağlayan ünlü Orient Express’in sona durağındaki istasyon olması özellikle dikkat çekici özellikleri arasında yer almaktadır.Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu

5. Gare du Nord, Paris/Fransa

Dünyanın en hoş şehirlerinden birinin de en hoş tren istasyonlarından birine sahip olduğunu söylemeye gerek yoktur. 1864 senesinde açılan Gare du Nord, müthiş bir mimari zaferdir. Neoklasik tasarımı, onu süsleyen dekorasyonlarla bitirilmektedir. Bunlar, cephedeki demiryolu hattı tarafından hizmet verilen varış noktalarını temsil eden 23 kadın heykelini kapsar.

6. Antwerp Merkez, Anvers/Belçika

Dünyanın en hoş tren istasyonlarından biri olan Antwerp Central 1905’te açıldı. Başta Louis Delacenserie tarafından planlanan Mimari tarzların bir sentezidir. Bekleme salonundaki masif kubbe Delacenserie’nin en alaka sürükleyen kısımlarındandır, tren istasyonu Clement van Bogaert tarafından planlanmıştır. Ve karakola giden sırça viyadük mimar Jan Van Asperen tarafından planlanmıştır. Bu Belçika yapısı, bir hayli ankette en hoş tren istasyonu olarak seçilmiştir.

7. Atocha İstasyonu, Madrid/İspanya

Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu1851 senesinde açılan bu istasyona Atocha Meryem Ana’ya adanmış bir kilisenin ismi verilmiştir. Alberto de Palacio Elissagne ve Gustave Eiffel tarafından planlanmıştır. Atocha istasyonunu eşsiz yapan, çevresindeki ufak bir ormana benzeyen geniş bir bahçe biçimindedir. İspanyol mimar Rafael Moneo tarafından planlanmış, suratlarca nebat cinsine ve ender hayvanlara konut sahipliği yapmaktadır. Ayrıca 2004 Madrid bombalamalarının kurbanları için bir abideyi vardır.

8. St. Pancras Beynelmilel Tren İstasyonu, Londra/İngiltere

Demiryollarının katedrali’ olarak öğrenilen St. Pancras International, 1868’de açılmıştır. O zamandan beri muhtelif zamanlarda tadilattan geçmiş, ancak daha önceki albenisini gözetmeyi muvaffak olmuştur. Viktorya yarıyılı mimarisiyle ünlü, bir hayli sanat yapıtı ile dekore edilmiştir. İstasyonun kemerli mimarisi o zamandaki en büyük tek sarihlikli yapısıdır ve dış cephesi Renaissance Hotel tarafından işgal edilmiştir. İstasyonda ayrıca çok rakamda dükkan ve lokanta bulunmaktadır.

9. Chhatrapati Shivaji Tren istasyonu, Mumbai/Hindistan

UNESCO dünya serveti listesine giren tek demiryolu istasyonu olan Chhatrapati Shivaji Terminus, mimari bir zafer misalidir. Frederick William Stevens tarafından ananesel Babür ve Viktorya yarıyılı Gotik mimarisinin bir karışımı içinde planlanan 1888’de açılmıştır. Daha Öncekinden Victoria Terminus olarak adlandırılmıştır. Maratha kralı Shivaji’nin ismini alan istasyon, günde takribî üç milyon yolcunun kullandığı Hindistan’ın en yoğun yerlerinden biri.

10. Grand Central Terminali, New York/Amerika Birleşik Devletleri

Reed ve Stem ve Warren ve Wetmore mimari şirketleri tarafından planlanan New York’taki bu tren istasyonu, dünyanın en popüler turistik yerlerinden biridir. Grand Central Terminal, senede 20 milyondan fazla ziyaretçi sürüklemekte ve onu en fazla on turist noktasından biri haline getirmektedir. 44 platform ve 67 pist ile dünyanın en büyük tren istasyonudur ve Beau-Arts stilinde planlanan mevcut bina, 1913 senesinde bitirilmiştir. Bir zamanlar sanat galerileri ve müze barındırmakta olan bir yapı olmuştur. Bu demiryolu istasyonu kumpaslı olarak üst listelerde bir yer bulmayı başaran bir yapıdır ve Godfather ve Black in Men gibi bir hayli filmde gösterilmiştir.

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın Buzdolabı: Arktik Kuzey Kutbu başlıklı makalemizde Dünyanın Buzdolabı: Arktik Kuzey Kutbu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments