Çarşamba, Mayıs 18, 2022
Ana Sayfa Genel Dünyanın En Eski ve En Derin Gölü Olan Baykal Gölü

Dünyanın En Eski ve En Derin Gölü Olan Baykal Gölü

Dünyanın En Derin ve Hacimce En Büyük Gölü

baykal-gölü
baykal-gölü

Dünyanın en derin ve hacimce en büyük gölü hangisidir? Rusya’daki Baykal Gölü, dünyadaki diğer birçok gölden binlerce kat daha yaşlı, dünyanın en eskisidir. Aynı zamanda gezegendeki tüm tatlı suyun %22-23’ünü içeren dünyanın en büyük ve en derin gölüdür. Aynı zamanda en şeffaf göllerden biri olarak kabul edilir.

Baykal Gölü

baykal Gölü , Rusya’nın güneyindeki Sibirya’da eski bir göldür. Dünyanın en büyük tatlı su gölüdür (hacimce) ve dünyadaki tüm tatlı suyun %22-23’ünü içerir – tam olarak 23.615.39 km3 su.
Maksimum 1642 metre derinliğe sahip olan Baykal, aynı zamanda dünyanın en derin gölüdür ve aynı zamanda en şeffaf göllerden biri olarak kabul edilir .
Ayrıca 25-30 milyon yıllık tarihi ile birçok kişi tarafından dünyanın en eski gölü ya da en eskilerinden biri olarak kabul edilmektedir.
Tıpkı Tanganyika Gölü gibi uzun bir şekle sahip çok derin bir batma bölgesini (yarık vadisi) kaplar.

baykal-gölü
baykal-gölü

Baykal Gölü, birçoğu bölgeye endemik olan binlerce bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda gölün doğu kıyısında ikamet eden, keçi, deve, koyun, at yetiştiren Buryat kabilelerine de ev sahipliği yapmaktadır.
Baykal mührü ( Pusa sibirica) gölün endemik bir hayvanının bir örneğidir: yüzeyinin her yerindedir. Göl ayrıca Avrasya boz ayısı, Avrasya kurdu, kızıl tilki, samur, ermin, geyik, Sibirya geyiği, ren geyiği, Sibirya karacası, Sibirya misk geyiği, yaban domuzu, kızıl sincap, Sibirya gibi birçok kara memelisine de ev sahipliği yapmaktadır. sincap, dağ sıçanı, lemming ve dağ tavşanı. Ayrıca 236 kuş türü, birçok endemik bitki ve amfipod kabuklular vardır.

Baykal Gölü, yüzey alanı olarak en büyük olmasa da, hacim olarak en derin göl olarak bilinir. Derinliği 5,387 ft (1.642 m) olan gölün derinliği bir milden fazladır. Bu göl, ABD’deki tüm Büyük Göllerin toplamından daha fazla su olan dünyanın donmamış tatlı suyunun %20’sinden fazlasını oluşturmaktadır.

Baykal Gölü Nerede

baykal-gölü- nerede
baykal-gölü- nerede

Baykal Gölü, Rusya’nın güney Sibirya bölgesinde yer almaktadır. Trans Sibirya Demiryolu (TSR) gölün hemen güneyinden geçiyor ve kayalık kıyılar boyunca uzanıyor. TSR’deki gezginler, Moğolistan sınırını da süpürürken gölün muhteşem manzarasını seyredebilir. UNESCO, 1996 yılında zengin ve sıradışı tatlı su ekosistemine haraç olarak Baykal Gölü’nü Dünya Mirası Alanı ilan etti. Göl, uzaklığı ve yaşı nedeniyle benzersiz çeşitliliği nedeniyle ‘Rusya’nın Galapagos’u’ olarak bilinir. Baykal Gölü, 25 milyon yıl önce bir yarık vadisi sonucu oluşan dünyanın en eski gölü olarak kabul ediliyor.

Baykal Gölü Özellikleri

  • Yüzey Alanı: 12.248 sq mi (31.722 sq km)
  • Kıyı Uzunluğu: 1.300 mil (2.100 km)
  • Maksimum Derinlik: 5.387 ft (1.642 m)
  • Kıyı Ülkeleri: Rusya

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Büyük Gölleri başlıklı makalemizde Afrika'nın en büyük gölü, Dünyanın En Büyük 5 Gölü ve Dünyanın En Büyük Gölleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments