Çarşamba, Mayıs 18, 2022
Ana Sayfa Bilim Dünyanın En Büyük Gölleri

Dünyanın En Büyük Gölleri

Dünyanın En Büyük Gölleri

Dünyanın en büyük gölleri devasa boyutları ve görkemli duruşları ile insanların ruhunu tazeleyen, ülkelerin gelişimine katkı sağlayan göller en güzel doğal oluşumlardan biridir. Göllerin yüz ölçümünün artması ile ekonomi, tarım ve hayvancık faaliyetlerine olan katkısı da aynı oranda artmaktadır. Göller pek çok koldan gelen nehirler ile beslenirler. Aynı zamanda çok geniş alanlara yayılan göller pek çok kültürü tanımayı sağlar.

Dünyanın En Büyük Gölleri
Dünyanın En Büyük Gölleri

Hazar Gölü

hazar-gölü
hazar-gölü

İsmin sizi şaşırtmasına izin vermeyin. Hazar Denizi hem göl hem de deniz özelliklerine sahip olsa da, genellikle dünyanın en büyük gölü olarak kabul edilir. Bilimsel bir bakış açısından, Hazar Denizi endorik bir havza olarak sınıflandırılır, bu da içeriğinin herhangi bir dış su kütlesine akmadığı anlamına gelir.

Ancak, bu her zaman böyle değildi. Araştırmalar, 11 milyon yıl önce Hazar Denizi’nin Karadeniz, Akdeniz ve Azak Denizi üzerinden dünya okyanuslarına bağlı olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle Hazar Denizi bu listedeki tek tuzlu su gölüdür, diğer dördü de tatlı sudur.

Hazar Gölü, 319.000 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve dünyanın en büyük tuz gölüdür. İran, Azerbaycan, Kazakistan ve Rusya sınırları içinde kalan İran’ın Gilan bölgesinde Hazar Denizi’ni görmek ve oturmak mümkündür. Hazar Denizi’ni Azerbaycan Bakü’de görebilirsiniz. Gölde motorlu tekne, jet ski gibi şeyler kullanılabilir. Gölün büyüklüğünden dolayı Hazar Denizi olarak da adlandırılır.

Hazar Gölünün Özellikleri

 • Yüzey Alanı: 143.244 sq mi (371.000 sq km)
 • Kıyı Uzunluğu: 4.300 mil (7.000 km)
 • Maksimum Derinlik: 3.360 ft (1.025 m)
 • Kıyı Ülkeleri: Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya, Türkmenistan

 

Lake Superior (Superior Gölü)

superior gölü
superior gölü

Superior Gölü, yüzey alanına göre dünyanın en büyük tatlı su gölü ve ikinci en büyük gölüdür. Bu su kütlesi, yaklaşık 1,2 milyar yıl önce, Kuzey Amerika Kıtası’nın neredeyse bölünmesine neden olan Kuzey Amerika Orta Kıta Yarığı aracılığıyla oluştu. Şansımıza, yarık bir okyanus havzası oluşturamadı ve bunun yerine şimdi Superior Gölü olarak adlandırdığımız bir tatlı su gölü üretti.

Bugün göl iki ülke (Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri) ve üç eyalet (Minnesota, Wisconsin ve Michigan) tarafından paylaşılıyor. Yaklaşık 160 mil genişliğinde ve 350 mil uzunluğunda ve ortalama derinliği 483 fit. Şaşırtıcı bir şekilde, Superior Gölü, diğer dört Büyük Gölün toplamından daha fazla su içeriyor!

lake superıor gölü
lake superıor gölü

Tatlı su gölüdür 82.200 kilometrelik bir alanı kaplıyor ve Kanada ile Amerika Birleşik Devletleri sınırları arasında bulunuyor. Aynı zamanda buzul çağı balık türlerini barındıran bir göldür. Dünyanın en yüksek göklerinden biri olan Superior Gölü, kış aylarında donar, bu nedenle üzerinde yürümek mümkündür. Gölün etrafı yeşilliklerle çevrili. Denizcilik faaliyetlerine büyük talep var. Gölün kıyılarına Kanada cenneti denir. Aynı zamanda Algolam göl bölgesinde birçok doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Göl boyunca Agawa Kanyonu tren turları düzenleniyor. Bu turlarda doğanın eşsiz görüntülerine rastlamak mümkün.

superıor gölü
superıor gölü

Superior Gölünün Özellikleri

 • Yüzey Alanı: 31.700 sq mi (82.000 sq km)
 • Kıyı Uzunluğu: 1.729 mil (2.783 km)
 • Maksimum Derinlik: 1.333 ft (406 m)
 • Kıyı Ülkeleri: Kanada, Amerika Birleşik Devletleri

Victoria Gölü

Victoria Gölü, Afrika’nın en büyük gölü, dünyanın en büyük tropikal gölü, dünyanın en büyük ikinci tatlı su gölü ve dünyanın üçüncü büyük gölüdür. Başlangıçta, İngiliz kaşif John Hanning Speke’nin gölü keşfettiği ve Kraliçe Victoria’nın onuruna yeniden adlandırdığı 1858 yılına kadar Nyanza Gölü olarak anıldı. Speke, Victoria Gölü’ne ulaşan ilk Avrupalı ​​olmanın yanı sıra, gölü Nil Nehri’nin ana kaynaklarından biri olarak tanımlayan ilk kişi olma ayrıcalığına sahiptir.

victoria-gölü
victoria-gölü

Göl öncelikle Uganda ve Tanzanya’da bulunur, ancak küçük bölümleri Kenya, Burundi ve Ruanda’da da bulunur. Victoria Gölü içinde 3.000’den fazla adanın yanı sıra çok sayıda takımada ve resif vardır. Toplam su hacminin yaklaşık %80’i doğrudan yağışlardan ve %20’si göle akan nispeten küçük nehirlerden gelmektedir.

 

Dünyanın En Büyük Gölleri
Dünyanın En Büyük Gölleri

Doğu Afrika’da bulunan bu göl, 3 ülkenin sınırında yer alıyor: Tanzanya, Uganda ve Kenya. Ancak bunların çoğu Kenya’da bulunuyor. Afrika’nın en büyük gölü ve dünyanın üçüncü büyük gölüdür. Toplam alanı 68.800 metre olan bu göl, birçok hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Gölün kıyıları çok farklı özelliklere sahiptir. Gölün güney kesiminde 90 metre yüksekliğinde kayalıklar bulunmaktadır. İngiliz kaşif John Hanning Speke gölü keşfetti ve ona Victoria adını verdi.

Victoria Gölünün Özellikleri

 • Yüzey Alanı: 23.146 sq mi (59.946 sq km)
 • Kıyı Uzunluğu: 4.438 mil (7.142 km)
 • Maksimum Derinlik: 266 ft (81 m)
 • Kıyıdaki Ülkeler: Tanzanya, Uganda, Kenya, Burundi, Ruanda

Lake Huron Gölü

huron-gölü
huron-gölü

Huron Gölü, dünyanın üçüncü en büyük tatlı su gölü ve dördüncü en büyük gölüdür. Bu su kütlesi, dünyanın en büyük tatlı su gölü adası olan Manitoulin Adası’na ev sahipliği yapmaktadır. Aslında, Manitoulin’in kendisi 100’den fazla göl içerir. Huron Gölü, tüm ABD Haritalarımızda bulunabilen tarihi Mackinac Adası’na da ev sahipliği yapmaktadır .

Göl ilk olarak 17. yüzyılda Avrupalılar, özellikle de Fransızlar tarafından ziyaret edilmiştir. Başlangıçta La Mer Douce / Tatlı Su Denizi olarak anılsa da, adı bir zamanlar gölü çevreleyen bölgeyi dolduran Iroquoian konuşan yerlilere atıfta bulunarak Huron Gölü olarak değiştirildi.

huron-gölü-nerede
huron-gölü-nerede

59.600 km² alana sahip bu göl, Kuzey Amerika’da yer almaktadır. Yılın bazı aylarında göl donar. Dünyanın dördüncü büyük gölü olan Huron Gölü, adını bölgede yaşayan Huron halkının adından alıyor. Dünyadaki en fazla adaya sahip göldür. Kışın gölde buz pateni ve kayak yapabilirsiniz. Gölün kıyıları boyunca birçok tatil yeri var. Bu göl, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasındaki sınırı işaret ediyor. Gölün bulunduğu bölgede yaşayan insanların çoğu balıkçılıkla uğraşmaktadır.

Huron Gölünün Özellikleri

 • Yüzey Alanı: 23.007 sq mi (59.588 sq km)
 • Kıyı Uzunluğu: 1.850 mil (2.980 km)
 • Maksimum Derinlik: 750 ft (229 m)
 • Kıyı Ülkeleri: Kanada, Amerika Birleşik Devletleri

Michigan Gölü

Dünyanın En Büyük Gölleri
Dünyanın En Büyük Gölleri

Michigan Gölü, yüzey alanına göre sıralanmış dünyanın dördüncü en büyük tatlı su gölü ve beşinci en büyük gölüdür. Aynı zamanda tamamen Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan tek Büyük Göl. Bu gölün ve hatta devletin adının, büyük su anlamına gelen yerli Ojibwe kelimesi “michi-gami”den geldiği düşünülmektedir.

mıchıgan-gölü
mıchıgan-gölü

İşin garibi, Michigan Gölü, kuzey ucundaki Mackinac Boğazı üzerinden Huron Gölü’ne bağlı. Bu teknik olarak ikisinin aynı göl olduğu anlamına gelse de, genellikle ayrı su kütleleri olarak kabul edilirler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Michigan Gölü, dünyanın beşinci büyük gölüdür. Gölün kuzeyinde bulunan Mackinac Boğazı ile Huron Gölü’ne bağlanır. Yılın kış aylarında donan bu göl, yılın herhangi bir zamanında şiddetli fırtınalara maruz kalmaktadır. Gölün yüzeyi 58.116 km², derinliği 281 metredir. Michigan eyaletinin adı değildir. Aksine devlet adını bu gölden almıştır. Michigan, Kızılderili dilinde büyük su anlamına gelir. Her mevsim yoğun su trafiğine sahiptir.

mıchıgan-gölü-nerede
mıchıgan-gölü-nerede

Michigan Gölünün Özellikleri

 • Yüzey Alanı: 22.404 sq mi (58.030 sq km)
 • Kıyı Uzunluğu: 1.400 mil (2.300 km)
 • Maksimum Derinlik: 923 ft (281 m)
 • Kıyı Ülkeleri: Amerika Birleşik Devletleri

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Çok Elektrik Üreten Ülkeleri başlıklı makalemizde Dünyanın En Çok Elektrik Üreten Ülkeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments