Salı, Mayıs 17, 2022
Ana Sayfa Genel Dünyanın En Büyük Alışveriş Merkezleri

Dünyanın En Büyük Alışveriş Merkezleri

Dünyanın En Büyük Alışveriş Merkezleri

Alışveriş merkezi, arkadaşlar, aile ve meslektaşlarla alışveriş ve diğer tüm aktiviteler için bir yaşam tarzı merkezidir. Daha yakın zamanlarda, bir süpermarket, sinema ve lüks mağazaları içeren, genellikle restoranlar ve eğlence mekanları içeren devasa bir yapıya dönüşmüştür. Bir milyon metrekarelik binalar birçok ülkede alışveriş merkezi kültürünün damgasını vurdu. Büyük alışveriş merkezleri, alışveriş yapanların evlerindeki gerçek dışı dünyada kaybolmalarına olanak tanır. Dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinin çoğu Asya’da bulunuyor. Dünyanın en büyük alışveriş merkezleri aşağıda listelenmiştir.

İran Alışveriş Merkezi

2020 yılı itibariyle dünyanın en büyük alışveriş merkezi Iran Mall’dur. Kuzeybatı Tahran’daki bu devasa yapı, yaklaşık 21 milyon kiralanabilir metrekareyi kapsıyor. Perakende mağazaları, kültürel tesisler, rekreasyon alanları, otel ve bazı otoparkları içeren ticari alanları içeren ticari, kültürel ve sosyal bir merkezdir. Alışveriş merkezi çatısı, insanların yürüyüş ve bisiklet gibi aktiviteler gerçekleştirebilecekleri bir spor tesisi olarak hizmet veriyor. Ayrıca bir tenis kortu, yüzme havuzu ve hatta bir buz pateni pisti bulunmaktadır. Yapım aşamasında olan bazı yerler olduğu için bu alışveriş merkezinin önümüzdeki yıllarda büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Güney Çin Alışveriş Merkezi

Dünyanın En Büyük Alışveriş Merkezleri

South China Mall, 7,1 milyon kiralanabilir metrekareyi kapsıyor ve 2005’te açıldı. Asıl hedef günde 100.000 ziyaretçi çekmekti, ancak yer yıllarca boş kaldı. Tadilat ve modernizasyonlardan sonra, alışveriş merkezinde yakın zamana kadar orta sınıf restoranlar da dahil olmak üzere kiracılarda sürekli bir artış oldu. Alışveriş merkezi, dünyadaki büyük şehirleri anımsatan bölgeler içeriyor. Bu alanlar, Paris’teki gibi bir Arc de Triomphe modeli ve Venedik’teki gibi bir gondollu bir model içerir.

Mall of İstanbul AVM

7 milyon metrekare kiralık alandan oluşmaktadır. Alışılmış alışveriş olanaklarına ek olarak, alışveriş merkezinin içinde devasa bir tema parkı bulunmaktadır. Türkiye’de türünün ilk örneğidir. Dünyanın önde gelen markalarından bazılarına ev sahipliği yapar ve 300’den fazla mağazası vardır. Birkaç performans merkezi, bir gurme merkezi ve kapsamlı bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Aynı zamanda 12 salon ve 3.050 koltuk kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük sinema merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

M Tianjin

Çin’deki bir diğer büyük alışveriş merkezi ise SM City Tianjin. Altı milyon kiralanabilir metrekarenin biraz üzerinde bir alana yayılıyor. Geniş komplekse yayılmış 2.500’den fazla mağazaya ev sahipliği yapmaktadır. Her biri beş geleneksel Çin unsurunun (toprak, ateş, su, metal ve ahşap) adını taşıyan beş farklı binadan oluşur. Tianjin Havalimanı’nın yoğun ekonomik bölgesinde 2016 yılında kapılarını açtı.

Golden Resource Alışveriş Merkezi

Golden Resource alışveriş merkezi toplam 6 milyon metrekare kiralanabilir alana sahip ve 1.000’den fazla tezgah barındırıyor. Golden Resource Alışveriş Merkezi, diğer alışveriş merkezlerinden farklı olarak daire ve ofislerle çevrili altı katlı bir bina şeklindedir. Bu alışveriş merkezinde toplam 230 yürüyen merdiven var.

Central Plaza West Gate

Tayland’ın en büyük alışveriş merkezi, başkent Bangkok’un bir banliyösü olan Tayland’ın Nonthaburi eyaletindeki CentralPlaza WestGate’dir. 5,9 milyon metrekareden fazla brüt taban alanına sahiptir ve birden fazla kattan oluşur. Güneydoğu Asya’nın “Süper Bölgesel Alışveriş Merkezi” olarak kabul edilen otel, Tayland’ı gelişen bir bölgesel alışveriş merkezine dönüştürme çabasının bir parçası olarak inşa edildi. Bu alışveriş merkezinde 500’den fazla yerel ve uluslararası marka ve 200’den fazla restoran bulunmaktadır.

Central World Alışveriş Merkezi

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta bulunan bu alışveriş merkezi, bölgedeki en büyük alışveriş komplekslerinden biridir. Central World Mall’da 500 mağaza, 100 restoran ve kafe ve 15 sinema bulunuyor. Alışveriş merkezinde ayrıca bir buz pateni pisti var.

Kaynakça:
http://www.registericpess.org/index.php/ICPESS/article/view/1577

 

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur.

Bitkiye Dair Herşey www.bitkievreni.com da

Bir önceki yazımız olan Venezuela’da Gezilecek Doğal Güzellikler başlıklı makalemizde Blanquilla Adası, Cerro Sarisariñama ve Guanoco Gölü hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments