Salı, Mayıs 17, 2022
Ana Sayfa Genel Dünyanın Buzdolabı: Arktik Kuzey Kutbu

Dünyanın Buzdolabı: Arktik Kuzey Kutbu

Arktik, Kuzey Kutbu çevresindeki kutup bölgesidir ve soğuk, ağaçsız topraklarla çevrili bir buz denizidir. Bu kabul edilemez şartlara rağmen, Kuzey Kutbu bir hayli hayvan ve nebata konut sahipliği yapmaktadır. Burada yaşayan bir hayli cins, zorlu bir etrafta yaşamak için özel uyarlamalar geliştirmiştir. Kuzey Kutbu sert fakat hoş bir çevreye sahiptir ve gece yarısı güneşinin ülkesidir. Yaz aylarında, […]

Arktik, Kuzey Kutbu çevresindeki kutup bölgesidir ve soğuk, ağaçsız topraklarla çevrili bir buz denizidir. Bu kabul edilemez şartlara rağmen, Kuzey Kutbu bir hayli hayvan ve nebata konut sahipliği yapmaktadır. Burada yaşayan bir hayli cins, zorlu bir etrafta yaşamak için özel uyarlamalar geliştirmiştir. Kuzey Kutbu sert fakat hoş bir çevreye sahiptir ve gece yarısı güneşinin ülkesidir. Yaz aylarında, güneş ayarı olmadan aylar geçer, kışın ise kutup geceleri güneşin hiç doğmadığı birkaç ay sürebilir. Kuzey Kutbu’nun kendisi dünyanın en kuzey noktasıdır. Karadaki Güney Kutbu’nun aksine, Kuzey Kutbu Kuzey Kutbu Okyanusu’nun donmuş deniz buzunda bulunmaktadır.

Arktik Reelleri

Kuzey Kutbu’nun asılda nerede olduğuna dair birkaç tanım vardır. Kuzey Kutbu’nun en sık kullanılan tanımı Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyindeki bölgedir. Bir başka tanımı en sıcak ayın vasati sıcaklığının 10 ° C’nin 50 ° F altında olduğu bölgedir. Hükümetler ve kuruluşlar tarafından muhtelif coğrafi özellikler ve sınırları kapsayacak biçimde başka tanımlar da oluşturulmuştur.

Kuzey Kutbu Ne Kadar Büyüktür?

Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyi tanımını kullanan Kuzey Kutbu, takribî 20 milyon km²’lik 7,7 milyon mil kare bir alana sahiptir.

Kuzey Kutup Dairesi Nedir?

Dünyanın Buzdolabı: Arktik Kuzey KutbuKuzey Kutup Dairesi, dünyanın en kuzey kısımlarını çevreleyen hayali bir çizgidir ve bu daire Ekvator’a paralel ilerlemektedir, bu Kuzey Kutup Dairesi’nin pozisyonu sabit değildir. Bunun yerine, senede en az 24 saat güneşin ufkun altına düşmediği bölgeyi tanımlar ve ayrıca kışın en az 24 saat boyunca güneşin ufkun üzerine çıkmadığını tanımlar. Aslında, dünyanın eksenel eğimindeki değişiklikler nedeniyle, Kuzey Kutup Dairesi günümüzde her sene takribî 15 m 49 ft. usulca kuzeye doğru hareket etmektedir. Dünya güneşin etrafında döndükçe senelerin gerçekleşmesi, kendi kendine döner gündüz ve gecelerin gerçekleşmesi için, döndükçe dünya bir tarafa eğilir ve buna eksenel meyil denir. Dünyanın eğildiği açı, ay ve gelgitler nedeniyle zaman içinde kesirli olarak değişmektedir.

Kuzey kutup dairesi: Gece yarısı güneşinin ülkesi: Kuzey Kutbu’ndaki yaz aylarında gece yarısı dahi havanın kararmadığı zamanlar olur. Kış boyunca, öğlenleri dahi güneşin ufukta yükselmediği zamanlar vardır. Kuzey Kutup Dairesi’nde, her yaz güneşin batmadığı en az 24 saatlik bir süre vardır ve bu, Gece yarısı Güneşi olarak bilinmektedir. Ayrıca kışın güneşin doğmadığı en az 24 dönem vardır ve buda Kutup Gecesi olarak bilinmektedir.
Ne kadar kuzeye gidilirse gidilsin, güneşin doğmadığı veya batmadığı süreler o kadar uzun olmaktadır. Kuzey Kutbu’nda güneş senede bir kere batar ve senede bir kere yükselir! Uzun yaz günleri ve uzun kış geceleri yeryüzünün eğilmesinden kaynaklanmaktadır. Dünya, güneş etrafında dönerken bir açıyla döner yani eğilir. Yaz boyunca, Kuzey Kutup Dairesi’nin bazı kısımları, Dünya’nın kendi ekseni üzerinde dönmesi için geçen 24 saat boyunca güneşten asla gizlenmez. Başka bir deyişle, asla karanlık olmaz! Aynı biçimde, kış boyunca, Kuzey Kutup Dairesi’nin bir kısmı 24 saat güneşten saklı kalır ve başka bir deyişle, her zaman gecedir Bu Kuzey Kutup Dairesi’nin güney sınırlarındadır. Kuzeye gitgide, güneşin doğmadığı veya batmadığı dönemler uzamaktadır.
Kuzey kutup dairesi enlemi: Kuzey Kutup Dairesi, Ekvator’a paralel uzanır ve Ekvator’un takribî 66,5 ° kuzeyindedir. Enlem bir şeyin ne kadar kuzeyde veya güneyde olduğunu ölçer. Ekvator ile yeryüzünün merkezinden miktarlan dünya üzerindeki bir nokta arasındaki açıdır. Ekvatorun enlemi 0 °’dir. Kuzey Kutbu’nun enlemi 90 ° N’dir. Güney Kutbu’nun enlemi 90 ° S’dir. Aslında, Şubat 2016 itibariyle, Kutup Dairesi’nin bütün enlemi 66° S’dir. Görüldüğü gibi, bu sayı yeryüzündeki meyildeki hafif farklılıklardan dolayı zaman içinde çok yavaş değişmektedir.

Arktik Okyanusu

Arktik Okyanusu takribî 5,5 milyon mil kareyi kapsamaktadır 14 milyon km²’nin üzerinde. Akdeniz boyutunun neredeyse beş katı ve neredeyse Antarktika kadar büyüktür. Arktik Okyanusu, kışın deniz buzu sürüklenmesinde neredeyse tamamen kaplanmıştır. Yaz aylarında, Kuzey Buz Denizi’nin takribî % 50’si donmuş halde kalır. Kalıcı Arktik deniz buzu, 3-4 metre 10 ve 13 ft. kalınlığındadır, daha kalın kısımları 30 metre 100 ft. kalınlığındadır. Genellikle karla kaplıdır ve yüzeyde 15 m’ye 50 ft. kadar buz sırtları oluşabilmektedir.
Arktik Okyanusu’ndaki deniz buzu ölçüyü konusunda büyük endişeler vardır. Yakın zamana kadar her sene deniz buzu ölçüyü % 3 civarında düşmektedir. Bilim adamları bunun natürel mi yoksa insan imali faktörlerden mi kaynaklandığını tartışılmaktadırlar. Bir Hayli bilim adamı Arktik Okyanusu 21 asır ortasına kadar yaz buzu büyük miktar da özgür olacağını tahmin etmektedir. Bazı tahminler, bunun 2030 veya en kısa sürede gerçekleşebileceğini bildirmektedirler. Bununla beraber, son zamanlarda yapılan çalışmalar, buz başlığı büzülmesinin son senelerde yavaşladığını ve deniz buzu ölçüyünın asıldan artabileceğini göstermiştir.
Dünyanın Buzdolabı: Arktik Kuzey KutbuAurora Borealis Kuzey Işıkları veya Northern Lights Kuzey Işıkları, Kuzey Kutbu’nda sıklıkla görülmektedir. Arktik buzul muhtelif nedenlerden dolayı önemlidir, çünkü buz Arktik Okyanusunun ısı kaybını önlemektedir. Karla kaplı deniz buzu da güneş ışınımını tekerrür atmosfere yansıtır. Buz erirse, o zaman dünyadaki deniz seviyeleri yükselir. Bu, bir hayli alçalma etkisine sahip olacak, pespayede yatan bölgelerde taşma şansı değildir. Buzların erimesi zaten kutup ayıların davranışlarını değiştirmeye güçler. Kutup ayıları avlarının çoğunu deniz buzundan yaparlar. Artık daha az deniz buzu vardır ve geriye kalanlar erimeye eğilimlidirler. Ayılar, daha fazla iç avlanma yapmak zorundadır ve kış için kıymetli yağ rezervlerini daha az oluşturabilirler.

Kuzey Kutbunda Yaşayan Şahıslar

Finlandiya‘da Kuzey Kutup Dairesi, Kuzey Kutbu’nun sert koşullarından dolayı, alan seyrek olarak doludur. Bununla beraber, Kuzey Kutup Dairesi içinde, Murmansk, Norilsk ve Vorkuta kentleri ve Norveç şehri Tromsø dâhil şehirler ve kasabalar bulunmaktadır, binlerce sene yaşam devam etmektedir. Bölgenin yerli milletleri arasında Alaska’nın İnstümöresı, Kanada ve Grönland ile Alaska’nın Yupik’i ve Sibirya bulunmaktadır.

Kuzey Kutbu Tundra

Kuzey Kutbu Tundra, kalıcı donmuş toprağı olan ağaçsız bir karaya sahiptir ve Kuzey Kutup Dairesi içindeki geniş alan tundrasıdır. Tundra, toprağın kalıcı olarak donmuş olduğu sert, ağaçsız bir civardır. Su donma noktasının altındaki sıcaklıklarda iki seneden uzun süre kalan Kuzey Kutbu’ndaki gibi toprak kutuplarda sürekli donmuş toprak olarak bilinmektedir. Donmuş toprak, büyük nebatların ağaçlar gibi büyümesini önler ve ayrıca drenajı engeller. Ayrıca sıcak aylarda oluşan sığ göller ve bataklıklar tundranın bir özelliğidir.

Arktik İklim

Buzdağları Kuzey Kutup Bölgesi’nde nakliye tehlikesi yaratır. Kuzey Kutbu’nda çok fazla yağış yoktur kar, yağmur, dolu, vs. ve soğuk hava çok fazla neme sahip değildir. Kuzey Kutbu’nda Sahara Çölü’ndeki yağmurdan daha az kar yağmaktadır. Arktik tundra’daki vasati sıcaklık 10 ila 20 ° F -12 ila -6 ° C arasındadır. Kuzey Kutbu’ndaki sıcaklıklar, seneyin iki ila dört ayı boyunca donma seviyesinin üzerine çıkar ve en sıcak ay Temmuz’dur. O zaman dahi, günlük vasati sıcaklık 50 ° F’yi 10 ° C geçmez. Kışın vasati sıcaklık −40 ° C 40 ° F kadar düşük olabilmektedir.

Arktik Hayvanlar

Kutup Ayıları avlarının çoğunu buzda yaparlar. Sert etrafa rağmen, tüm hayvan cinsleri tüm sene boyunca veya yaz aylarında Kuzey Kutbu’nda yaşarlar. Kuzey Kutbu’nda yaşayan memelilerde genellikle iç ve dış katmana sahip kalın kürkleri bulunur. Hem izolasyon hem de gıda deposu görevi gören kalın bir yağ katmansına sahiptirler. Kuzey Kutbu’nun en ünlü hayvanlarından biri kutup ayısıdır ve ayı ailesinin en büyük üyesidir. Yaşamının çoğunu deniz buzu üzerinde, en sevdiği yemek olan fokları aramak için tüketirler. Ayrıca Kuzey Amerika boz ayıları da iç kısımda bulunurlar.
Öbür Kuzey Kutuplu memeliler arasında Lemming Kuzey Faresi, Misk Öküzleri, Kurtlar, Kuzey Kutbu Tilkileri, Kuzey Kutbu Kuşları, Walrus Mors ve muhtelif balina cinsleri bulunmaktadır. Kuzey sumrusu Kuzey Kutbu’nda bir hayli kuş cinsi yaşamaktadır. Bunlar Karlı Baykuşlar, Gyrfalcon Ak Sungur, Tundra Kuğular, Snow Bunting Kar Kiraz Kuşu, Ufak Auklar, Guillemot Martı, Tern Sumru, Ptarmigan Kar Tavuğu ve Puffins Bayağı Deniz Papağanı kapsamaktadır. Kuzey Kutbu’nda yaşayan böcekler arasında bombus arılarının, böceklerin, sineklerin, sivrisineklerin, kelebeklerin ve güvelerin cinsleri bulunmaktadır.

Arktik Nebatlar

Bodur çalılar, sazlar, çimler, yosunlar ve likenler, bölgenin nebat ömrünün çoğunu oluşturmaktadır. Ufak, sert nebatlar topaklarda gelişir ve tundrada kalın bir katman oluşturabilirler. Kuzey Kutbu nebatları, kendilerini düşük yellerden gözetmek, nemi gözetmek, karların çarpmasını önlemek ve nispeten daha ılık olduğu zemine yakın kalmak için bu düşük kısımlarda gelişirler. Kutup çiçekleri, yaz mevsiminden en iyi biçimde yararlanmak için özel olarak uyarlanmıştır. Kuzey Kutbu nebatları bölgenin yaban hayatı için önemli bir besin kaynağıdır. Aslında bir liken olan Ren geyiği yosunu, adından da anlaşılacağı gibi ren geyiği için önemli bir besindir. Kuzey Kutbu snasihatleri, öbür odunsu çalı daha fazla gelişirler. Soğuk tundrada 15 cm’den daha fazla gelişmezler ve bir hayli Kuzey Kutbu hayvanının diyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.
Arktik hakkındaki bir hayli ilginç reeller vardır. Artik genellikle kuzey kutup dairesinin kuzey bölgesi olarak tanımlanmaktadır. Kuzey Kutbu’na yanaştıkça bu gün ışığı yazın ve karanlık kışın süreleri uzamaktadır. Ve kuzey kutbunda güneş senede bir kere batar ve senede bir kere doğar. Kuzey kutbu, karadaki Güney Kutbu’nun aksine, Kuzey Buz Denizi’ndedir. Ancak, çevresindeki deniz kalıcı olarak donar ve karla kaplanır, bu da kara gibi görünmesini sağlamaktadır. Arktik Okyanusu neredeyse tamamen topraklarla çevrilidir.
Dünyanın Buzdolabı: Arktik Kuzey KutbuKuzey Kutup Dairesi içinde toprakları olan ülkeler: Amerika Birleşik Devletleri Alaska eyaleti, Kanada, Finlandiya, Grönland kesinlikle Danimarka Krallığının bir parçasıdır, İzlanda, Norveç, Rusya ve İsveç’tir. Uluslararası yasalara göre, Kuzey Kutbu ve onu çevreleyen Arktik Okyanusu bölgesi hiçbir ülkeye ait değildir. Kuzey kutbu, adını ayının yakınında anlamına gelen Yunanca bir sözcükten almaktadır. Her ikisi de kuzey kutbunda öne çıkan Ursa Major Büyük Ayı veya Ursa Minor Ufak Ayı takımyıldızlarını ifade etmektedir. Arktik Okyanusunun çoğunu kaplayan kalın deniz buzu daralmaktadır. Bilim adamları yaz buzunun 2040 en kısa sürede tamamen kaybolacağını tahmin etmektedirler. Bunun sadece bölgenin yaban hayatı için değil, tüm dünya için de ciddi sonuçları olabileceğini göstermektedir.

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Zambiya Hakkında Genel Bilgiler başlıklı makalemizde Zambiya Hakkında Genel Bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments