Salı, Mayıs 17, 2022
Ana Sayfa Oyun Dizüstü Oyun Bilgisayarı İle Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Dizüstü Oyun Bilgisayarı İle Başarılı Olmanın Püf Noktaları

eSpor kavramı yıllar geçtikçe toplumun farklı katmanları tarafından kabul görmeye başlıyor, hatta konu artık olimpiyatlara kadar uzanıyor. 2024 Paris Olimpiyatları’na eSpor kategorisinin eklenmesi konuşuluyor ve gençlerin yerel ya da uluslararası turnuvalardaki maharetlerini olimpiyat oyunlarında da gösterebileceğinden söz ediliyor. Turnuvalardan olimpiyatlara doğru uzanmayı birçok oyuncunun isteyeceği kesin ancak bu yolda atılması gereken adımlar var. Bunların en […]

eSpor kavramı yıllar geçtikçe toplumun farklı katmanları tarafından kabul görmeye başlıyor, hatta konu artık olimpiyatlara kadar uzanıyor. 2024 Paris Olimpiyatları’na eSpor kategorisinin eklenmesi konuşuluyor ve gençlerin yerel ya da uluslararası turnuvalardaki maharetlerini olimpiyat oyunlarında da gösterebileceğinden söz ediliyor. Turnuvalardan olimpiyatlara doğru uzanmayı birçok oyuncunun isteyeceği kesin ancak bu yolda atılması gereken adımlar var. Bunların en başında ise performanslı ve rakiplere karşı oyuncuyu zor durumda bırakmayacak bir oyuncu bilgisayarı geliyor. Zira en iyi taktik ve en iyi reflekslere sahip olunsa da en iyi oyun bilgisayarı modellerini kullanmadıktan sonra mutlak başarı elde edilemeyebiliyor.

Dizüstü Oyun Bilgisayarı İle Başarılı Olmanın Püf Noktaları

30-144 fps Farkını Gaming Laptop ile Deneyimleyin

İnternette sıklıkla karşılaşılan yanlış bilgilerden biri, insan gözünün saniyede 30 kareden fazlasını göremediğiydi. Tabii bu bilginin doğru olduğu inancı yüksek kare/saniye oranlarında görüntü üretebilen oyun bilgisayarı ekran kartları ve bu görüntüleri oluşturan ekranlarla tarihe karışıyor. Pratikte masaüstü uygulamalarında veya multimedya takibinde büyük farklar yaratmayan kare sayıları, konu oyunculuğa geldiğinde hayati öneme sahip oluyor. Teknik yetersizlikleri nedeniyle oyun bilgisayarı kapsamında yer almayan bilgisayar modelleri, dâhili donanım bileşenlerinin performans sınırlandırması ve ekranlarının genellikle 60 Hz değerinde olması nedeniyle istikrarsız görüntü sunarak oyun deneyimini negatif yönde etkileyebiliyor.

Oyun bilgisayarı kullanmayıp tek başına oyun oynayanlar, bu durumu belirli ölçüde tolere edebiliyor ancak gerek yerel ağ üzerinden gerekse internet üzerinden çok oyunculu yapımlarla zaman geçiren amatör ya da profesyonel oyuncular için bu durum kabul edilebilirlik sınırlarının dışında kalıyor. Buradan hareketle FPS, MOBA gibi bir milisaniyenin bile önemli olduğu oyunlarla bireysel veya takım bazlı mücadelelere giren oyuncular en iyi laptop çözümlerine yöneliyor. 144 Hz ve üzeri yenileme hızlarına sahip oyun bilgisayarı modelleri, donanım güçleri sayesinde oyunların, yüksek ve sabit kare/saniye hızlarında oynanabilmesini mümkün kılarken oyuncuların rakiplerini görür görmez hamlelerini yapabilmelerine zemin hazırlıyor.

Gaming Antrenmanlarınızı Oyun Bilgisayarı ile Dilediğiniz Yerde Yapın

Adında “spor” kelimesi olunca birtakım çevreler tarafından gelişigüzel verilmiş bir isim gibi algılanabilen eSpor; konsantrasyon, düzenli antrenman, iyi beslenme ve benzeri unsurların bir araya gelmesiyle gerçek anlamda bir spor dalına dönüşüyor. Amatör liglerde veya profesyonel liglerdeki yarışmalara katılmayı hedefleyen müsabık eSporcuların taşınabilir formda oyun bilgisayarı kullanmaları öneriliyor. Masaüstü bilgisayarlar, güçlü donanımlarına karşın taşınabilirlik konusunda beklentileri karşılamıyor. Öte yandan masaüstü bilgisayarların performansını yakalayan ve hatta kimi konfigürasyonlarla geçebilen gaming notebook modelleri, oyuncuların gereksinimlerine tam anlamıyla yanıt veriyor. Yüksek kare/saniye hızlarına sahip ekranları, tercihe göre mekanik yapıdaki klavyeleri, oyunlardaki işitsel unsurların rahatlıkla işitilebilmesini sağlayan performanslı ses kartları, yeni nesil oyunları akıcı şekilde çalıştırabilen donanımları, oyun bilgisayarı çeşitlerini, eSporcular için cazip kılıyor. Ağırlıkları itibarıyla 2 kilogram civarında seyreden modeller, oyuncuların bilgisayarlarını diledikleri yere taşıyarak antrenmanlarını arzu ettikleri yerlerde gerçekleştirebilmelerini mümkün hâle getiriyor.

Dizüstü Oyun Bilgisayarı İle Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Turnuvalara oyun bilgisayarı ile hazırlanmanın bir diğer avantajı ise alışılan bilgisayar tepkiselliğine gerçek maçlarda da yabancılık çekmemek oluyor. Düşük performanslı bilgisayarlarla oynanan oyunlardaki düşük kare/saniye hızları ve muhtemel lag’ler, belirli yapıdaki oyun deneyiminin benimsenmesine neden olabiliyor. Yüksek performanslı oyun bilgisayarı modelleri ise gerçek turnuvalardaki hızlı bilgisayarlarla benzer teknik özellikler sergilediği için oyuncu, alıştığı hız ve oynama stilini aynen sürdürebiliyor.

Eğer siz de amatör ya da profesyonel bir eSpor oyuncusu olmayı planlıyorsanız, Monster’ın geliştirdiği Abra ve Tulpar serisi oyun bilgisayarı çeşitlerinden dilediğinizi edinebilir, büyük turnuvalara en iyi oyun tecrübesi ve en yüksek motivasyonla katılabilirsiniz.

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur.

Bir önceki yazımız olan 0-6-Yaş Çocuklarda Oyuncak Oynamanın Gelişime Etkisi başlıklı makalemizde 0-6-Yaş Çocuklarda Oyuncak Oynamanın Gelişime Etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments