Çarşamba, Ağustos 4, 2021
Ana Sayfa Güncel Dişleriniz İçin En Yararlı ve En Zararlı Meşrubatlar

Dişleriniz İçin En Yararlı ve En Zararlı Meşrubatlar

Dişleriniz İçin En Yararlı ve En Zararlı Meşrubatlar

Bazı besin ve meşrubatlar, ağza alındıkları ilk andan itibaren bireylerin sıhhati üzerinde negatif bir tesir yapabilir. Asidik meşrubatlar ya da besinler diş minelerini yumuşatmakta ve çürüğe karşı dişleri korunmasız vazgeçmektedir. Perhizi azıcık değiştirmek dahi ağız sıhhatini gözetmek için bereketli olabilir ancak perhizin değiştirilmesi düşünüldüğünde, genellikle yalnızca harcanan besinler düşünülmektedir fakat meşrubatlar dişlere daha fazla hasar verme potansiyelindedir. Dişleriniz İçin En Yararlı ve En Zararlı Meşrubatlar İnsanlar günümüzde daha evvel hiç görülmemiş bir oranda enerji meşrubatları ve kahve harcamaktadır.

Tüm bu meşrubatlar kapsadıkları şeker ve muhtelif asitler sebebiyle diş minesine hasar verebilir. Meşrubatların dişler üzerindeki tesirleri birkaç vaziyete bağlıdır fakat öncelikle genel asitlikleri dikkate alınır.

PH derecesi 5,5 ya da daha az olanlar asidik yapıdadır.

Bu yazı meşrubatların içindeki maddeler, dişlere verebileceği hasarlar ve diş minesini çürümekten gözetmenin yolları hakkında fikir vermeyi hedeflemektedir. Dişler için en iyi ve en makûs meşrubatlardan kimilerine altta yer verilmiştir:

En İyi Meşrubatlar

Dişleriniz İçin En İyi ve En Kötü İçeceklerSüt: Süt mineraller, vitaminler ve proteinlerle doludur, bu da onu dişler için şahane bir meşrubat haline getirir. Süt muhtemelen en saf kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum ile fosfor diş minesini kuvvetlendirmeye ve hatta onarmaya destekçi olurken, D vitamini bedenin kalsiyumu ve fosforu daha iyi emmesine takviye eder. D vitamini ayrıca diş etlerinin iltihaplanmasını eksilttiği için diş eti hastalığına karşı koyulmasına takviye eder.

Ayrıca süt, diş çürümesine karşı savaşan ve dişlerde gözetici bir film oluşturarak mine katmanını gözeten kazein isimli bir protein kapsar. Sütün pH’ı 6,5’in üzerindedir.

Bu nedenle dişlerin sıhhatli ve eforlu yakalanması için önerilen bir meşrubattır. Özellikle yaşlı erişkinler, periodontal hastalık tehlikeyi daha yüksek olduğu için bol ölçüde süt içmelidir. Sütün içinde natürel olarak oluşan şeker bulunmasına karşın çürük oluşması mevzusunda kaygılanmaya gerek yoktur. Dişleriniz İçin En Yararlı ve En Zararlı Meşrubatlar Süte karşı alerjisi veya laktoz intoleransı olan şahıslar, dişler için eş faydalar sağlayan ilave kalsiyum kapsayan badem sütü içmeyi seçim edebilir.Dişleriniz İçin En İyi ve En Kötü İçecekler
Kahve: Kahve, sabahları süratli enerji çoğalışı için bir hayli şahsın müracaat ettiği popüler bir meşrubattır. Araştırmalar, Amerika’daki insanların takribî % 83’şanın sabahları kahve ile güne başladığını göstermektedir. Kahve hafif asidik yapıda pH 5 etrafı olabilir fakat dişler için iyi olabileceğini gösteren bazı bilgiler mevcuttur. Bir araştırma, şeker, bal gibi bir katkı ilave edilmediği sürece kahvenin dişlerde çürümeyi önleyebileceğini ortaya koymuştur. Kahve dişlere kesinlikle hasar vermez ama onları kirler.

Yeşil veya Beyaz Çay: Çay bir hayli ülkede ve kültürde çok hoşlanılır ancak tüm çaylar dişler için denk derecede şahane değildir. Yeşil ve beyaz çaylar dişler için en iyi çay cinsidir. Uzmanlara göre demleme çayların pH’ı genel olarak 5,5’nam üzerindedir.

Yeşil, beyaz ve siyah çayların hepsinde çürüğe neden olan bakterilerle savaşmaya ve diş etlerindeki iltihaplanmayı yasaklamaya ya da eksiltmeye takviye eden çok rakamda antioksidan bulunur ancak siyah çay zamanla dişleri sarartır. Yeşil ve beyaz çay bunu yapmaz. Beyaz çayın, diş minelerinin kuvvetlenmesinde tesirli olan florür kaynağı olmak gibi ek bir verimi de vardır. Yeniden de çaya ne kadar şeker veya bal ilave edildiğine dikkat edilmelidir zira şeker dişler üzerinde hasarlı tesirlere sahip olacaktır. Buzlu çaylara da dikkat edilmelidir zira bunların çoğunun pH’ı 2,5 ile 3,5 arasındadır, başka bir deyişle asit ve şeker yüklüdür. Popüler bazı buzlu çay markaları gazlı, asitli meşrubatların bir haylisinden daha makûstur.

Musluk suyu: Su, hiçbir hasarlı bileşen kapsamaz. Dişlerin çürümesine karşı en iyi korunma olmaya devam etmekte olan tükürük % 95 oranında sudan oluşur. Tükürüğün yapısında dişleri çürüklerden gözeten bazı mineraller bulunur. Bol su içmek, iyi ıslatılmış kalmayı sağlamakla beraber tükürük imalini ve akışını artırır. Dişleriniz İçin En İyi ve En Makûs Meşrubatlar Gün süresince azıcık daha fazla su içmek, diş fırçasına erişilemediğinde dahi harabelerin arınılmasına destekçi olabilir. Su ayrıca ağızdaki bakteriler tarafından üretilen asidi seyreltir. Çoğu musluk suyu, diş minesini kuvvetlendirmeye destekçi olan ve dişleri diş çürümesine karşı gözeten florür kapsar.

En Zararlı Meşrubatlar

Şekerli Meşrubatlar: Kapsadıkları şeker sebebiyle dişlere hasar veren rakamsız meşrubat vardır. Şeker, diş plaklarının yaradılışına neden olur. Diş plakları fırçalanmazsa zamanla diş minesini eskitir. Bu hem büyük hem de ufak çürüklere ve ayrıca diş eti hastalığı gibi meselelere neden olur. Dişlerin çürümesini önlemek için şekersiz su veya süt gibi meşrubatların seçim edilmesi önerilir.

Gazlı meşrubatlar: Pek çok insanın meşrubatların hem şeker hem de asit içeriğini az düşünmektedir. Birçok şahıs asidik akışkanlar içtiklerinin farkında olmayabilir. Gazlı, asitli meşrubatlar çok hoşlanılıyor olsa da dişler için olağanüstü derecede hasarlıdır. Gazlı meşrubatlar içildiğinde kabarcıklar ağızda patlar zira kimyevi bir tepkin alana kazanç ve karbondioksit gazı ağızda karbonik isyankarda dönüşür. Gazlı meşrubatlarda bulunan asit diş minesini eskitir, şeker de ağızdaki bakterileri besler. Bu, dişleri çürümeye karşı korunmasız hale getirir. Aynı vaziyet bayağı gazlı meşrubatlar için geçerli Dişleriniz İçin En İyi ve En Kötü İçeceklerolduğu kadar perhiz meşrubatlar için de geçerlidir.

Çalışmalar markası aynı olsa da gazlı bir meşrubatın bayağı çeşidi ile perhiz olanı arasında diş minesini eritme mevzusunda gerçekten bir fark bulunmadığını göstermiştir.

Diş minelerinin eskimesinde meşrubatların içerikleri ve asitliği ehemmiyetlidir. Gazlı meşrubatların rengi koyu olanları zamanla dişlerde sarı kir vazgeçme meylindedir.
Zararların bir kısmını önlemenin bazı yolları olabilir. Gazlı meşrubat içmeyi seçim edenler şekersiz bir cins seçip pipetle içmeye çalışmalıdır. Pipet, meşrubatlardaki karbonik asidin dişlerle temas etme zamanını eksiltecektir. Gazlı meşrubat içmekten daha da makûssu içildikten hemen sonra dişlerin fırçalanmasıdır. Gazoz, kola gibi meşrubatlar içildikten sonra dişlerin fırçalanması için yarım saat beklenmelidir.

Maden suyu: Görünüşü sebebiyle hasarlı gibi görünmese de maden sularının pH’ı 2,74-3,34 arasındadır başka bir deyişle asit yapıdadır. Bu doğrultusuyla eskiticilik potansiyeli portakal suyundan fazladır.

Şarap: Ne yazık ki kırmızı ve beyaz şarap asidiktir ve dişlere hasar verir. Kırmızı şarap dişleri kirletecektir, bu da bir bardak beyaz şarabı seçim etkenin diş sıhhati için daha sıhhatli bir alternatif gibi görünmesine neden olabilir. Dişleriniz İçin En İyi ve En Makûs Meşrubatlar Beyaz şarabın dişleri kirletmemek gibi bir avantajı olsa da daha asidik olduğundan diş minesi üzerinde daha fazla negatif tesire sahiptir. Yeniden de bu, şarabın tamamen vazgeçilmesi gerektiği anlamına gelmez. Şarabın birliktesi peynir yemek gerçeğinde dişlerde gözetici bir kaplama oluşturacak ve onları şarabın asidik ve kir yapıcı özelliklerinden bir dereceye kadar gözetecektir.

Votka: Votka’nın pH seviyesi 4 ortamındadır ancak kimilerinde 8’e kadar çıkabilir. Daha az pahalı markaların pH seviyesi daha düşüktür, daha nitelikli olan votkalarda ise pH daha yüksektir. Bu bilgilere direnilerek bir hayli votkanın hasar verebilme potansiyeli olduğu söylenebilir. İçki kurutma tesirine de sahiptir. Tükürük, ağzı zararlara karşı gözeten natürel korunma yollarından biridir, dolayısıyla mantıklı miktarların üzerine çıkıldığında rastgele bir içkili meşrubat hasar verebilir. Öbür alkoller de pH bakımından farklılık göstermektedir ama kurutucu tesirleri hepsinde aynıdır. Şahıslar genellikle alkollerini yavaş yavaş yudumlar, neticede içki daha çok hasar vermek için zaman kazanır.

Meyve suyu: Meyve suyunda genellikle bazı şahane vitaminler bulunur Dişleriniz İçin En İyi ve En Kötü İçeceklerancak konsantre yapıdadır başka bir deyişle çok asidiktir. Kızılcık suyunun pH’ı 2,6 olduğu için pH’ı 3,5 olan portakal suyu daha suçsuz sayılır. Meyve suyu içilebilir ama miktarlı olarak içilmeli, içmeden önde yüzde 50 oranında suyla seyreltilmeli veya içmek için pipet kullanılmalıdır. Dişleriniz İçin En Yararlı ve En Zararlı Meşrubatlar Meyvelerin kendileri genellikle daha iyi bir yiyecek kaynağıdır, bu surattan yalnızca meyve suyunu içmektense meyve yemek daha iyidir.

Meyve kokteyli punch: Meyve kokteylleri seyrek reel meyve suyuna sahiptir, bu sebeple reel meyve sularında bulunan gıdalardan yoksundur. Bunun yerine şeker veya yüksek fruktozlu darı şurubu ile doludur ve her ikisi de çürüklere neden olur. Meyve kokteylleri reel meyve suyundan azıcık daha asidiktir, çoğunun pH’ı 3’nam altındadır. Bu surattan fazla içilirse diş minesi yıpranır.

Spor ve Enerji Meşrubatları: Sporcu meşrubatları hidrasyon için iyi ve şahane bir elektrolit kaynağı ve idmandan sonra popüler bir meşrubat olmasına karşın dişler için iyi değildir. Spor meşrubatları şekerle doludur ve olağanüstü derecede asidiktir, diş minesini eskitir ve dişleri çürümeye karşı korunmasız hale getirir. Enerji meşrubatları ayrıca değişik insanlar üzerinde değişik tesirlere sahip olabilen uyarıcılarla doludur.

Dışarıda harcanabilecek, potansiyel olarak dişler için hasarlı olabilecek rakamsız meşrubat vardır. Ne Yazık Ki çoğu lezzetli meşrubat yüksek asit ve şeker seviyelerine sahiptir. Şahıslar beğendiği meşrubatları içmeyi netlikle vazgeçmek zorunda değildir ancak bazı meşrubatların dişlere neler yapabileceğinin farkında olunması usluca olacaktır. Gazlı meşrubatlar, spor meşrubatları, limonatalar ve meyve sularından uzak durulmalı, dişler için verimli olan su ve süt gibi meşrubatlar daha çok seçim edilmelidir. Dişleri kirletebilecekleri için renkli meşrubatlara her zaman dikkat edilmelidir. Mor, mavi ve kırmızı boyalı meşrubatlar dişleri en çok kirletenlerdir.

 

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments