Salı, Mayıs 17, 2022
Ana Sayfa Bilim Bebeklerde Uygulanan Aşılar Hakkında Merak Edilenler

Bebeklerde Uygulanan Aşılar Hakkında Merak Edilenler

Bebeklerde Uygulanan Aşılar Hakkında Merak EdilenlerBebeklerde aşı uygulaması, doğdukları andan itibaren başlar ve belirli bir süreçte devam eder. Ancak, onca aşı uygulanırken, ebeveynleri uslarında sual işareti olan bazı hususlar da ortaya çıkar.

Aşı uygulaması hakkında merak edilen muhakkak başlı hususlar:

1 Aşı uygulamasının dozu unutulursa ve günü geçerse mesele olur mu?

Aşı yapılırken verilmesi gereken dozun günü geçerse, aşılama gidişatında başa dönmeye Bebeklerde Uygulanan Aşılar Hakkında Merak Edilenlergerek yoktur. Aşılama kaldığı yerden devam edilebilmektedir. Bunun en ehemmiyetli nedeni ise, aşılama uygulama vaktinin aralığı arkasıysa da tesiriyle beraber alınacak neticelerde eksilme yaratmamaktadır.

2 Aşı yapıldıktan banyo yaptırılabilir mi?

Tüberküloz aşısı olarak öğrenilen BCG aşısında 3 güne kadar banyo yaptırılmaması gerekirken, diğer tüm aşı uygulamalarında istendiği zaman banyo yaptırılabilmektedir.

3 Çocuğum hasta, böyle bir vaziyette aşı yaptırabilir miyim?

Bu mevzu ile alakalı karar, öncelikli olarak aşı vurulmadan evvel çocuğunuz ile ilgilenen hekime aittir. Ancak, şayet ki bebeğiniz ateş meseleyi yaşanmayan bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa aşı yapılmasında mahzur yoktur. Yeniden aynı biçimde bebeğiniz ishalse ya da antibiyotik kullanıyorsa da aşı yapılmasına mani değildir.

4 Çocuğuma aynı anda birkaç aşı yapmak isteniyor? Bu uygulama doğru mu?

Bebeklerde Uygulanan Aşılar Hakkında Merak EdilenlerGünümüzde kombine aşılar oldukça ön tasarıdadır. Çok rakamda aşının tek bir şırıngaya ilave edilip uygulanması yaygın bir uygulamadır. Başka Bir Deyişle evet, bebeğinize aynı anda birkaç aşı uygulaması yapılması isteniyorsa, evham edilecek bir vaziyet yoktur. Aksine, aynı anda yapılan aşılar yan tesir tehlikesini çoğaldırmadan fazla iğne kullanmaya ve bebeğin canını yakmasına gerek kalmadan yapıldığında basitlik sağlayacaktır. Bazı aşılar aynı şırıngada karıştırılamayabilmektedir. Böyle bir vaziyette, değişik şırıngalar ile aynı zaman diliminde ama başka yerlerden uygulanabilir. Bu vaziyette de rastgele bir yan tesir asıllaşmayacaktır.

5 Bebeğime sarılık aşısı yapılmış olsa da yeni doğan sarılığı geçirebilir mi?

Yeni doğan sarılığı mikrobik bir hadise değildir ve bu fiziksel sarılık yeni doğanlarda sıklıkla görülebilmektedir. Bebek doğduğunda daha sağlık kurumundan bile çıkmadan Hepatit B aşısı Bebeklerde Uygulanan Aşılar Hakkında Merak Edilenleruygulanmaktadır. Bu aşı, bebeği mikrobik sarılık cinsi, başka bir deyişle Hepatit B’den gözetmektedir. Başka Bir Deyişle, Hepatit B aşısı vurulan bir bebek mikrobik sarılık geçirmeyecek olsa da, fiziksel sarılığın bu vaziyetle ilgisi yoktur. Bu sebeple, aşı uygulanmış olsa bile yeni doğan sarılığı bebeğinizde görülebilir.

Bibliyografi:
https://www.asi.gen.tr/asidan-sonra-banyo.html

Yazar: Gökçe Cömert

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur.

Son Dakika Haberleri için tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Aşılar Nasıl Tesir Gösterir? Sürü Bağışıklığı Nedir? başlıklı makalemizde Aşılar Nasıl Etki Gösterir? Sürü Bağışıklığı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments