Salı, Mayıs 17, 2022
Ana Sayfa Sağlık Anason Yağı Nedir, Fayda ve Hasarları Nelerdir?

Anason Yağı Nedir, Fayda ve Hasarları Nelerdir?

 

Anason nebatı Asya orijinli olsa da Doğu Akdeniz bölgesinde de yaygın olan Apiaceae ailesinde çiçekli bir nebattır. Anason esansiyel yağı, bu çok senelik nebattan Pimpinella anisum elde edilmektedir. Günümüzde Türkiye dahil olmak üzere Rusya, Fransa ve İspanya’da da üretilmekte fakat aynı zamanda başka ülkelerin topraklarında da natürel bir biçimde yetişmektedir. Anasonu Kuzey Amerika’ya getirenler ilk meskenciler iken, Avrupa’ya anasonu Anason Yağı Nedir, Fayda ve Zararları Nelerdir?tanıtan Romalılar olmuştur.
Rehabilitasyon edici bereketleri, meyan köküne benzeyen aroması ile daha önceki bir hayli uygarlık tarafından kullanılmıştır. Günümüzde de bir hayli ilaca, öksürük şurubuna ve boğaz ilaçlarına ilave edilerek faydalanılmaktadır. Birincil kullanım alanlarından biri sindirim sisteminin sıhhatinin geliştirilmesidir. Anason Antik Roma’da genellikle yemeklerden daha sonra yenen bir kek ya da çöreğe rezene ve kimyonla beraber ilave edilirken, Mısırlılar bu nebatı ekmeklere ilave etmiştir.

Anason Yağının Kullanım Alanları

Rezene nebatı Foeniculum vulgare genellikle anason nebatı ile karıştırılmaktadır zira ikisinin de tadı birbirine eş ve ikisi de aynı aileden Apiaceae kazanç. Anason, Çin yıldız anasonu denilen Illicium verum isimli bir nebat cinsiyle de karıştırılır. Tamiflu isimli ilacın üretiminde de kullanılan bu nebat Asya ülkelerinde yaygındır. Anason yağı, ilaçlardan yemeklere ve tatlandırıcılara kadar uzanan geniş kullanım alanına sahiptir. Anason yağının kullanımlar alanları alttadır:
*Ağrı kesici: Artrit sızısı için hafifleme sağlar.
*Antiseptik: Yaraları arınmak ve enfeksiyonlara karşı korunmaya takviyeci olmak için kullanılır.
*Dekonjestan/balgam söktürücü: Solunum yollarındaki tıkanıklığı gidermeye takviyeci olur.
*Aroma maddesi: Gıda ve meşrubatlar için bir aroma maddesi, salatalar ve çorbalar için bir bileşen olarak kullanılır.
*Besin harekâta: Anason ve anason yağları, pizza sosları, İtalyan sosisi ve eşi besin mahsulleri gibi işlenmiş etlerde kullanılır.
*Anne sütü yapımı: Fitoöstrojenik özelliklere sahiptir.Anason Yağı Nedir, Fayda ve Zararları Nelerdir?
*Libido çoğaldırıcı: Daha Önceki zamanlarda cinsel güdüyü çoğaldırıcı ve afrodizyak olarak kullanılmıştır.
*Natürel baş biti giderici: Hindistan cevizi yağı gibi, anason yağı da kimyevi bit rehabilitasyonlarına göre daha tehlikesiz bir seçenektir.
*İnsektisit: Uçucu anason yağı böcekleri zehirleyip öldürebilir.
*Ağız içi sıhhati: Diş macunlarına, ağız gargaralarına ve şuruplara eklenir.
*Koku esans: Sabunlara, deterjanlara, losyonlara ve cilt kremlerine ilave edilir.

Anason Yağının Bileşimi

Anason nebatından elde edilen esansiyel yağın içeriği üretildiği bölgeye göre değişebilir ama genellikle kokusundan mesul olmaktan başka yararları da olan, % 80 ila 90 oranında bulunan anethol isimli maddeye sahiptir. Anetholün yapısı katekolaminler adrenalin, nor-adrenalin ve dopamine eş. Anason yağındaki öbür bileşenler arasında % 10 ila 15 oranında bulunan estragol ile beraber öjenol p-cresol: propiyonik, anizik içki, miristik asit, bütirik asit yer alır.

Anason Yağının Bereketleri

Anason nebatından daha çok faydalanmak emeliyle natürel formunda ya da anason uçucu yağı biçiminde kullanılması önerilir. Anason yağının ve içeriğindeki anettol’şan antifungal, antibakteriyel, antioksidan, balgam söktürücü ve uyarıcı özelikleri bulunur. Anason yağı bu surattan genellikle öksürük şurubu ve pastiller gibi ilaçlara eklenir. Anason esansiyel yağı antibakteriyel özelliği sebebiyle Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus, Corynebacterium ovis ve Escherichia coli bakteri suşlarına karşı bereketlidir. Anasonda bulunan anethol de antifungal ve antimikrobiyal olduğundan Candida albicans, Aspergillus, Alternaria, Fusarium, Penisilin ve Cladosporium gibi mantar cinslerine karşı bereketlidir. Anason yağı, anti-spazmodik ve hafifletici özelliği sebebiyle kramplar, adale sızıları, konvülsiyonlar, ishal gibi Anason Yağı Nedir, Fayda ve Zararları Nelerdir?gidişatlara karşı da tesirlidir. Anason uçucu yağı bunlardan başka şişklinliği, hazımsızlığı, akut göğüs sızısını eksiltebilir ve bağırsaklardaki gazı ortadan kaldırabilir. Anason yağı soğuk algınlığı, grip, öksürük vaziyetlerinde dekonjestan ve balgam söktürücü etkinliği sebebiyle hafifleme sağlar. Anason uçucu yağı çürük ve yaralara uygulandığında iyileşmeyi süratlendirir ve enfeksiyonlardan gözetir.

Anason Yağının İşlevleri Nelerdir?

Anason yağı başka esansiyel yağlarda olduğu gibi kullanılmadan evvel kesinlikle seyreltilmelidir. Uçucu yağlar oldukça konsantre olup kullananlarda hassasiyete neden olabilir. Anason yağı tatlı badem yağı, jojoba yağı ve buğday yağı gibi yağlarla karıştırılabilir. Seyreltilen anason yağının bir difüzöre koyularak solunması veya kullanılması en iyi neticeyi verir. Cilt üzerine bölgesel olarak uygulanarak masaj da yapılabilir.

Anason Yağı Tehlikesiz midir?

Anason tohumları içinde, dolayısıyla anason yağında bulunan estragol ve anethol, kanserojen ve hepatoksin özellik taşıyan safrole ismi verilen bileşiğe benzeyen bir yapıdadır. Anetol ve estragol kemirgenler için toksik olsa da anason yağı insanların kullanımı için tehlikesizdir, mantıklı ölçüde harcandığında tehlike oluşturmaz. Yüksek dozlarda harcanan anason yağının ya da anasonun belli kanser cinslerini ağırlaştırdığı bulunmuştur. Süt yapımını artırmak, bayağı menstruasyonu sağlamak ve sızıyı rahatlatmak için emziren anneler ve hamileler bu uçucu yağdan faydalanabilir. Yağ, erkeklere de libidoyu artırma mevzusunda fayda sağlayabilir fakat kullanmaya başlamadan evvel kesinlikle bir hekime danışılması öneri edilir. Aileler anason yağını ya da başka bir uçucu yağı bebeklerin ya da ufak çocukların cildine doğrudan uygulamaktan sakınmalıdır.

Anason Yağının Yan Tesirleri

Başka esansiyel yağlar gibi bu yağ da insanlarda bazı alerjik tepkilere neden olabilir. Cilt meseleleri olanlar anason yağını kullanmaktan sakınmalıdır. Havuç, kereviz ve polen alerjisi olanlar da anason yağından sakınmalıdır. 1–5 mililitre kadar anason yağı alınması kusma, Anason Yağı Nedir, Fayda ve Zararları Nelerdir?bulantı, pulmoner ödem ve nöbet gibi meselelere neden olabilir. Anason yağı kullanıldığında alttakilere benzeyen yan tesirler yaşanırsa hemen bir sağlık kurumuna gidilmeli ya da acil servis aranmalıdır:
*Alerjik tepkiler
*Dudak ve ağız irini
*Nöbetler, kusma ve bulantılar
*Ciltte tahriş

Bibliyografi:
https://www.1organik.com
https://articles.mercola.com

Yazar: Müşerref Özdaş

En güncel doğru bilgiler dogrubilgi.net farkıyla sunulmuştur.

Son Dakika Haberleri için tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Koronavirüs ile Çabada Ekinezya Destekçi Olabilir mi? başlıklı makalemizde Koronavirüs ile Mücadelede Ekinezya Yardımcı Olabilir mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments